Roald Dahl Müzesi ve Hikâye Merkezi Çocuklar için Harika Bir Durak

  • Okunma 3938 defa
Roald Dahl Çocuk Müzesi / Londra Roald Dahl Çocuk Müzesi / Londra
16 Nis

Kitap Okumayı Seven Çocuklar İçin Eşsiz Bir Durak 

Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Matilda, Cadılar, Koca Sevimli Dev, Bay ve Bayan Kıl, George’un Harika İlacı ve çok daha fazlası… Roald Dahl yazmış olduğu kitaplarla pek çok çocuğun hayal dünyasını renklendirmiş, yazdığı hikâyeler beyazperdeye uyarlanmış ve yediden yetmişe birçok insanın beğenisini kazanmış dev bir yazar. Bu yazarın yaşadığı ve hikâyelerini kaleme aldığı yer de merak konusu. Roald Dahl Müzesi bu anlamda bir hazine niteliğinde.

cocuk muzesi londra

RDM11

Müze, Roald Dahl’ın yaşadığı ve kitaplarını yazdığı, Londra’dan yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan Buckinghamshire köyünde yer alıyor. Roald Dahl Müzesi ve Çocuk Galerisi’nin içinde George’un dev şeftalisine girip bir bakabilir, Charlie’nin Büyük Cam Asansörü’ne binebilir, Bay ve Bayan Kıl’ın evini gezebilir ve Matilda’nın kitaplığını görebilirsiniz. Ayrıca Roald Dahl’ın hikâyelerini yazdığı koltuğunu ve Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nın ilk basımı da müzede yer almakta.

cocuk muzesi londra 1

roald dahl

Roald Dahl hayatını kaybettikten sonra eşi Felicity Ann d'Abreu Crosland, Dahl'ın el yazmalarının, fotoğraflarının, Fikirler Kitapları’nın ve mektupların, (annesine gönderdiği mektuplar da dâhil olmak üzere) kısacası Roald Dahl’ın tüm arşivinin İngiltere'de birlikte tutulmasını istedi. Bu şekilde bir müze oluşturma fikri de ortaya çıkmış oldu ve Müze 10 Haziran 2005’de halka açıldı. 2012'de Roald Dahl'ın Yazıhane Kulübesi'nin iç tasarımı, özel sandalyesi ve hikâyelerine esin kaynağı olmak için elinde tuttuğu olağanüstü ve büyüleyici nesneleri tamamen özenle korunmuş ve bahçesinden tasarlanan yeni bir galeriye taşınmıştır. Yazıhane kulübesi şimdi müzenin dikkat çekici noktalarından biridir.

RDM5

RDM7

 

 

Son Düzenlenme Salı, 17 Nisan 2018 07:32
Ece Biliközen

3oda1salon yazarı Ece Biliközen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur.

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe