Beykoz Konakları'nda İlham Verici Bir Ev Dekorasyonu

  • Okunma 22068 defa
Beykoz Konakları'nda İlham Verici Bir Ev Dekorasyonu
11 Haz

Bu yazımda, işlerini zevkle takip ettiğim tasarımcı Hande Köksal'ın Beykoz Konakları'nda  tasarladığı ilham verici bir evi  kendi anlatımıyla gezeceğiz.

- Hande Hn. Beykoz’daki E-Evini tasarlarken nelerden etkilendiğiniz? Ev sahiplerinin beklentileri nelerdi ?

Beykoz Konakları’nda bulunan bu ev konumu itibariyle özel bir niteliğe sahipti. Beni en çok etkileyen sitenin diğer evlerinden kopuk, kendi mahremiyeti içinde, yaşlı ağaçlarla dolu bahçesiydi.  Ev sahipleri,  40lı yaşlarının başında bir çift ve 6 yaşındaki ikiz oğlanları. Evin tasarım aşamasında benden tek istekleri ihtiyaçlarını karşılayacak tarzı olan, özgün bir ev olmasıydı.

HK eevi 9

-  Ev sahiplerinin beklentisi ile sizin beklentileriniz örtüşmüş galiba?

Evet. Genelde ev dekorasyonunda benim de en önem verdiğim şey, güncel eğilimlere takılıp kalmayan, her yerde göremeyeceğiniz eşyalarla şekillenen mekânlar. Bence bir evin “yuva ”ya dönüşmesi bu hissiyatla oluyor. Farklı her yaşamın aynı şekilde ifade edilmesini doğru bulmuyorum. Bu yüzden projelerimde çoğu mobilyayı hatta aksesuarları kendim tasarlamaya gayret gösteriyorum. Bu evde de böyle oldu, çoğu mobilya ve aksesuarlar eve özel olarak tasarlandı. Bu konuda beni daima teşvik eden ev sahipleri olmadan bu düşünce yarım kalabiliyor. Bu açıdan ayrıca şanslıydım. Süreç tamamlandığında, bu ailenin huzurlu yaşamlarını devam ettirebilecekleri özgün bir ortam ortaya çıktı.

HK eevi 15

- Peki, ev hakkında biraz detay alsak?

Ev yaklaşık 600m², bahçe ve çatı katı dâhil olmak üzere toplam 4 katlı olan evin her katında farklı bir yaşam var. Bahçe katı, ev sahiplerinin misafirlerini ağırladıkları yemek bölümü ve salon, ailecek daha çok vakit geçirdikleri mutfak, sinema odası ve bu mekânlardan ulaşılan yeşillikler içinde bir bahçeden oluşuyor. Bir üst katta yer alan ve evin fuayesi niteliğindeki giriş bölümünden çocukların sıklıkla vakit geçirdiği TV odasına ve devamında çalışma odası ve ebeveyn yatak odasına geçiliyor. Birinci kat tamamen çocuklara ayrılmış 3 oda ve banyoları, çatı katı ise misafirlere ayrılmış bir yatak odası, dinlenme bölümü ve banyo yer almakta.

HK eevi 17

- Ev sahiplerinin yaşam biçimine göre evde ne tip değişiklikler yapmanız gerekti?

Evin ilk durumunda ailenin alışkanlıklarına ve ihtiyaçlarına cevap veremeyen bir planlama vardı. Bu plan üzerinden bazı değişiklikler yaptık. Evin salona bakan galeri boşluğuna ek bir döşeme ilave edilerek çalışma odası için yer kazanmış olduk. Ebeveyn odasının giriş holü ile ilişkisi rahatsız edecek ölçüde samimiydi, elde ettiğimiz çalışma odası, aynı zamanda ebeveyn yatak odasının giriş mekânı olarak kurgulandı. Giriş bölümünde tüm mekânlar birbirlerinden duvarlar ile ayrılıyordu. Bu duvarları kaldırarak mekânlar arasında daha serbest ve yalın bir geçiş sağlandı. Mekânlar, sınırlarını kaybetmeden fakat iç içe geçen odaların oluşturduğu derinlik hislerinden de faydalanarak yeniden kurgulandı. Üst katlarında ise mevcut plana sadık kalınarak ufak tefek düzenlemeler yapıldı. Yatak odalarının ve giyinme bölümlerinin bulunduğu bu 2 katta mahremiyet gerekliydi ve çocuk odaları mevcut yerleşimlerinde biraz büyütülerek ve oda içlerine banyolar katılarak her biri özel yaşam alanları haline getirildi.

HK eevi 6

- Peki ya bahçe?

En az değişiklik bahçe katında yapıldı. Bu ev konumu itibariyle sitedeki diğer evlerden ayrılıyor. Çok ferah manzaralı bir bahçesi ve bu bahçe ile güçlü bir ilişkiye sahip bir salonu var. Yemek bölümünden iki basamakla oturma bölümüne geçiliyor ve bu bölümden de bahçeye. İlk halinde yay biçiminde olan bu iki basamağı yeniden şekillendirerek her iki yanına tasarladığımız mobilyalarla geçişi vurguladık.  Bu mobilyaların içi ışıklı vitrinler olması da ev sahibinin antika koleksiyonunu sergilemesi için ideal bir yerleşim oldu. Zaten açık planlı bir alandı, böyle kalması önemliydi. Katın mobilya yerleşim planını kurgularken bahçeyle kesinti olmamasına dikkat ettik. Yemek bölümü dışında oturma bölümü ile ilişkili bir çay masası ve şömine bölümü yarattık. Bu mekânlarda seçilen mobilyalar da evin tarzı ile örtüşebilecek fakat konforlarından da taviz vermeyen mobilyalar oldu, hatta bu gaye ile çoğu zaman bu eve özel tasarımlar yapıldı. 

E-Ev-dekorasyonu-bahce-1

- Sanırım tasarımınızda  'ışık' da oldukça önemli bir etken olmuş?

Evet. Ev zaten çok büyük ve çok ışık alan bir evdi. Genelde eve nasıl daha çok ışık alabiliriz diye düşünürüz bu evde tam tersi oldu. Işığı kırmak ve daha sıcak bir ev yaratabilmek için özellikle zeminlerde koyu renkli malzemeler kullanmaktan kaçınmadık. Fakat boğucu bir havadan korunmak için bu mermer cilalarını parlak kullandık. Böylece zemin üzerindeki her obje yansıyacak ve mekâna zenginlik katacaktı. Evin bahçe katında ve giriş bölümünde koyu kahve renkli mermer kullanıldı. Odalarda ise mevcut masif parkelerin cila renkleri değiştirildi. Duvarlar ise tamamen beyaza boyandı ve asılacak sanat eserleri için güçlü zıtlıklara sahip bir fon yaratıldı. Bu kurgunun bozulduğu tek mekân ise ebeveyn yatak odasıdır. Bu oda da tüm zemin parkeleri beyaz renge boyandı ve evin diğer odalarından daha alçak bir tavana sahip ve az ışık alan bu oda huzurlu bir mekâna dönüştü. 

HK eevi 20

- Bu evde renklerin ve objelerin kullanımındaki ahenki çok sevdim. Bu ahengi yakalamadaki başarınızın sırru nedir?

Evin ana malzemelerinde daha çok natürel tonlar kullanarak mekânın geride durarak vurgunun aksesuar ve objelerde olmasını istedim. Ev için seçilen objelerde de birbirlerine uyumlu zıtlıklar barındırmayan bir yelpaze tercih ettim. Bazı kilit parçalarda kullandığım güçlü renklerle odak noktaları yaratmaya çalıştım.

Evin aydınlatma tasarımında bu fikirleri destekleyecek bir şema kurgulandı. Hava karardığında ev bambaşka bir tarza bürünüyor. Kullanılan aksesuarlar, objeler ön plana çıkıyor. Daha çok bir sanat galerisi havasına bürünüyor. 

HK eevi 19

- Bu güzel evin tasarımının arka planını bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler. Keyifli çalışmalarınızı 3oda1salon olarak  takip etmeye devam edeceğiz:)

Hande KÖKSAL'ın çalışmalarına www.handekoksal.com 'den ulaşabilirsiniz...

Son Düzenlenme Pazar, 13 Eylül 2015 11:36
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe