Norveç Tepelerinde Yeşil Çatılı Bir Kulübe

  • Okunma 6798 defa
Norveç Tepelerinde Yeşil Çatılı Bir Kulübe
12 Ağu

Mimarlık ekibi Snohetta çarpıcı bir manzaranın ortasında, kentten çok uzakta konumlanan küçük bir kulübe tasarladı. Kulübe, yapılaşmamış bir arazide olduğu için ulaşım yalnızca yürüyerek ya da at sırtında sağlanabiliyor. 

norvec-kulube-2

Norveç’teki dağlık bir araziye yerleşen bu tasarım, arazinin şeklini taklit ederek, taş ve ahşap gibi doğal ve yerel malzemeler kullanılarak inşa edilmiş. Hatta eğrilip yere kadar uzanan çatısı yosunla kaplandığı için kulübenin doğayla pek çok açıdan bütünleştiğini söyleyebiliriz. 

norvec-kulube-3

İki tepe arasında kalan bir göl kenarında konumlanan kulübe, oldukça az bir alanı kapladığı için de karbon ayak izinin en aza indirildiği belirtiliyor. Bu bölgeye ulaşım yalnızca atla ya da yürüyerek sağlandığı için de kulübenin neredeyse tüm malzemeleri hemen yakın çevreden toplanmış. 34 metrekarelik bu minik ev karşılıklı yerleştirilmiş iki ahşap cepheye sahip. Bu cepheler üzerinde de dairesel pencereler bulunuyor. Üçüncü cephe tamamen taşla örülüyor ve hatta bu cephe eğrilerek çatıyı da oluşturuyor. 

norvec-kulube-4

Son Düzenlenme Çarşamba, 12 Ağustos 2015 19:11
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe