New Yorkluların Gözde Sayfiyesi Amagansett'te Özgün Bir EV

  • Okunma 11824 defa
Robins Way House Robins Way House Amagansett, New York
18 Oca

Robins Way House

Amagansett, birçok Amerikalı zenginin, Hollywood starının ve özellikle New Yorkluların ikinci evlerinin bulunduğu şık ve şirin bir yerleşim. Özellikle 1950 ve 60'larda ünllenmiş Amagansett'te eski dönemden Arthur Miller, Marilyn Monroe, Paul McCartney, günümüzden ise  Gwyneth Paltrow, Suzanne Vega ve Sarah Jessica Parker gibi ünlüler yazlık ev sahibi olmuş.

Robins Way House' da 1960'larda yapılmış bir ev. Evin yeni sahipleri, bazı eklentiler yapmak ve evi baştan sona yenilemek için Bates Masi Mimarlık firmasına başvurmuş.

rw 2801 06-940x603

Ev sahipleri ana fikir olarak evin eski halinin tamamen yok olmamasını, eski ve yeninin içiçe geçtiği bir ev olmasını istemiş. İlk iş olarak, yoğunlukla sağır cepheden oluşan ev, yeni konstrüksüyonun da yardımıyla  bol pencere ve sürme cam kapılara sahip olmuş. Böylece yemyeşil doğanın evin içine kadar ulaşması sağlanmış. 

rw 2801 07-940x1094

Eskinin korunması hedeflenince projenin çıkışı 'patine doku' olmuş. Evin bir çok yerinde eski ahşap dolaplar patine edilerek kullanılmış. Ayrıca bu dokuya uyması için mimar birçok mekanda 'halat ip' kullanmış. Yaşama mekanındaki büyük avize bu halatlar gerisinden konstrüksiyona asılmış. Ayrıca banyodaki devasa aynanın asılmasında da bu doğal dokudaki halatlardan faydalanılmış. 

banyo-rw 280113 09

Halat dokusu ahşaba olan uyumu ve ışık geçirgenliği ile tüm evde çok hoş bir atmosfer yaratmakta. Çok iyi fikir !... Banyo dolaplarında yine eskitilmiş ahşap kullanılmış. Çok beğendim:))

banyo 280113 10

Halatlar burada da ışık geçiren hoş bir perde...

rw 280113 05-940x654

Eski binanın çatısı yükseltilmiş ve evin büyük bir kısmında tavan pencereleri kullanılmış. Şömine, ev ile tam bir uyum içerisinde. Oturma grubunda beyaz renk kullanılmış. Bu dingin ev sadece çiçekler ve küçük objelerle renklendirilmiş.

mutfak-rb

Mutfakta paslanmaz çelik ve eskitilmiş ahşap uyumu. Tabureler süper...

rw 02-630x731

Sonuçta Robins Way House, New York'ta yaşayan çift için müthiş bir kaçış noktası olmuş. Ben bu mütevaziliği, mimari dili ve doğal malzemelerin birlikte kullanımını gerçekten çoook beğendim. Oldukça ilham verici.

rw 280113 03-940x997

 

Projenin Aldığı Ödüller

2012 Interior Design Best of Year Honoree

2011 AIA LI ArchiAward Commendation

2011 AIA LI ArchiAward Lighting Award

2011 AIA Peconic Juror's Award

 

Mimar:Bates Masi Mimarlık

İç mekan tasarımı: Athena Calderone

Fotoğraflar: Bates Masi Mimarlık

Son Düzenlenme Perşembe, 19 Ocak 2017 08:03
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

1 yorum

  • Okan Çınar BEĞENDİM..FİYATI HAKKINDA BİLGİ LÜTFEN.. Perşembe, 07 Şubat 2013 16:14 yazan Okan Çınar

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe