Kartal Sahilinde Şık Bir Ev Dekorasyonu

  • Okunma 6624 defa
Kartal Sahilinde Şık Bir Ev Dekorasyonu
10 Mar

Kartal sahil yolunda, Dokuz Palmiye sitesinde bulunan ev, 150 m2 kullanım alanına sahip. Planlama, müşterinin talepleri dikkate alınarak ve tüm iç duvarları yok sayarak yapılmış. Proje, tasarım ve uygulaması Pebbledesign/ Çakıltaşları Mimarlık tarafından yapılan evin genel konsepti  modern tarzı destekleyen asimetrik planlama ve çizgiler e sahip . 

Evin genel mekanlarında sinterflex kullanılırken, yaşam alanlarında  özel fırçalanmış ceviz parke tercih edilmiş. Yatay ve dikeyde kullanılan asimetrik çizgiler, zeminde parke ile sinterflex in, tavanda ışıklı barrisol ile gizli aydınlatmanın geçişlerinde, kapılarda uygulanan fugalarda, duvarlarda aynaların formunda ve hareketli mobilyaların yerleşiminde konsepti destekliyor.

kartalda modern ev dekorasyonu 5

Giriş bölümünde evin geneline hakim olan asimetrik çizgiler hole açılan sürgü cam kapılarda ve girişte kullanılan aynanın üzerinde devam etmiş. Hem salona hem de giriş bölümüne hitap eden seperasyon ahşap, lake ve siyah boyalı metal profillerden oluşmaktadır. Açılı yerleştirilen ahşap raflar mekanın bütünlüğünü sağlamakta.

Asimetrik çizgiler, salonda kullanılan parkenin açılı döşenmesi ile devam ettirilmiştir. Beyaz Carrera mermer  kullanılan yemek masası Pebbledesign’ın özel tasarımı.

kartalda modern ev dekorasyonu 2

Salonun oturma bölümünde asimetrik çizgiler kendini daha düz hatlara bırakmıştır. Orta sehpa dokuz ayrı parçadan üretilerek aslında anlatılmak istenen bir parçadan bir bütüne ulaşması hikayesi oluşturmaktadır. Her bir parça kendini anlatırken, bütünsel bakıldığında renk seçimi ve kullanılan malzemelerde harmonik düzen oluşturulmuştur. Bu hareketli orta sehpa; kumaş, lake, ahşap olarak tasarlanmıştır. Kumaş kaplı olan puf olarak kullanılırken, lake ve ahşap olarak tasarlananlar aynı zamanda depolama ünitesi olarakda kullanımı sağlanmıştır.

kartalda modern ev dekorasyonu 6

Salona hakim olan ahşap, L kanepe üzerinde kullanılan renkli kırlentlerle sıcaklığı desteklenmiştir. Yatay çizgisel formlarda seçilen duvar kağıdı arka planda fon oluşturmuştur. Vizon renklerde seçilen perdeler mekanın dingin havasına ışık tutar nitelikte.

yasam alanı dekorasyon

Salon bölümünde, yemek ve oturma kısımlarını ikiye bölecek şekilde mekanın orta kısmında tasarlanan Tv ünitesi; 360° dönebilen tv kullanarak hem oturma bölümünde hem de yemek bölümünde televizyonun kullanımı sağlanmıştır. Üç farklı malzemeden tasarlanan Tv Ünitesi; alt kısmında panka onyx doğaltaş kullanılıp ledler ile aydınlatılmıştır. Üst kısmında kullanılan kapaklı dolaplarda lake ve bir bölümündeki kullanılan ahşap üniteyi çevreler nitelikte kullanıma sunulmuştur. 

 modern somine

Şömine kısmında bulunan tekli berjerlerin Berjerlerin ortasında bulunan sehpa, yemek masasıyla uyumu sağlanmış, tablada beyaz Carrera mermer, ayaklarında ise siyah boyalı metal profillerden tasarlanmıştır.

mutfak

 Giriş bölümünün tam karşısında bulunan mutfak bölümünde, kapıda asimetrik formda çizgiler devam ettiği görülmektedir.Fonksiyonellik açısından sol tarafta pişirme ve yıkama , sağ tarafta ise ısıtma ve soğutma alanları kullanılmıştır.Dolaplarda net bir görselliğe ulaşmak istenildğinden kulpsuz açılım profilli beyaz lake kapaklar tercih edilmiş.

cocuk odasi dekor

Çocuk odası tasarımı için evi küçük kızı düşünülerek  ‘Deniz Kızı’ konsepti oluşturuldu. Asimetrik çizgiler yatak başı, çalışma masası ve giysi dolabında devam etmekte. Mobilyalar ise Pebbledesign/Çakıltaşları Mimarlık tarafından özel olarak tasarlanıp,  imal ettirilmiş. Denizin rengi olan mavi ,yosunun rengi olan yeşil ve küçük bir kız sevimliliğinde olan pembe renkler detayları renklendirirken, oyun alanının üzerinde kullanılan dairesel formda aynalar mekanı farklı algılamamızı sağladı.

kartalda modern ev dekorasyonu 3

Evin genel banyosunda kırmızı rengin canlılığı beyaz rengin dinginliğinden faydalanılmıştır. Duvarda evin küçük kızı olan Ece'nin küçüklüğüne dair fotoğraflar siyah beyaz basılmış ve banyonun genel havasına uyumlu olarak, kırmızı ve beyaz çerçevelere yerleştirilmiştir.

http://www.pebble-design.com/

Son Düzenlenme Perşembe, 05 Nisan 2018 07:28
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe