Japonya’da Bir Orman Evi : The Shell Residence

  • Okunma 16872 defa
The Shell Residence - Japonya The Shell Residence - Japonya Foto: ARTechnic
03 Oca

Japonya’nın Karuizawa Ormanları'nda yer alan modern tasarımlı bu ev çevreyle inanılmaz bir kontrast yaratırken aynı zamanda doğayla uyumlu olabilmeyi başarabilmiş özel bir tasarım. The Shell Residence Tokyo’lu tasarım firması ARTechnic tarafından projelendirilmiş. Evin yer aldığı Karuizawa Tokyoluların en popüler sayfiye yerleşimlerinden biri. Hızlı tren ile buraya hafta sonlarinda bile ulaşabilmeleri çok kolay.

Shell Residence’in çıkış noktası geleneksel Japon mimarisi olmuş, Japon evlerine modern bir yorum getirilmiş. İki katlı olan evin alt katında ortak paylaşım alanları, üst katta ise yatak odalarının yer aldığı daha özel mekanlar yer alıyor.

Evin dışında ve iç mekanlarda eğrisel tasarımlar öne çıkıyor. Pürüzsüz dokulu beyaz beton dış kabuk, doğanın içerisinde çarpıcı bir görüntüye sahip fakat doğayla yarışmıyor. Teraslarda kullanılan ahşap doğayla bütünlüğün ilk noktası. Aydınlık ve ferah olan iç mekanlar minimal tarzda döşenmiş. Mekanların eğriselliği nedeniyle mobilyalar buraya özel olarak yaptırılmış. Mobilya ve döşemelerde yöresel kiraz ağcı ve meşe müthiş bir uyumla kullanılıyor.   Evin iklimlendirilmesi, enerji tasarrufu göz önüne alınarak özel olarak projelendirilmiş.

Son Düzenlenme Pazartesi, 21 Ocak 2019 13:24
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

1 yorum

  • şükran öztok müthiş güzellll.. paylaşımınız için teşekkürler. Perşembe, 16 Ocak 2014 11:21 yazan şükran öztok

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe