Switch to desktop Register Login

İndigo Renginin Büyüsü

İndigo Renginin Büyüsü İndigo Renginin Büyüsü

Bu aralar İndigo rengine takmış durumdayım. Mavi değil, lacivert hiç değil, İndigo !.

Bu rengi hep çok severdim ama herkesin farklı bir renk algıladığını görünce bunun sebebini araştırdım ve hikayesini, doğal yollarla elde etmenin nasıl meşakkatli bir durum olduğunu öğrenince daha da sevdim, adeta büyülendim.

İndigo boyaması, Hindistan, Çin ve Ortadoğu’da M.Ö. 1600’lere giden ve günümüzde hala yaşayan bir el sanatı. Boyanın kalitesini ve tonunu elde etmek çok zor ve kritik bir işlem.

Renk, indigofera denilen ve sadece tropik iklimlerde büyüyen bir bitkinin özünden elde ediliyor. Bu bitki suda erimiyor, dolayısıyla özünü çıkarabilmek için alkali karışımlı özel bir solusyonda bekletiliyor. En otantik teknik, bitkinin yapraklarının elle toplanması, güneşte kurutulması, ezilip komposta haline getirilmesini gerektiriyor. Daha sonra bu komposto alkalik su ile karıştırılıp, özel bir bakteri üremesi için boya fıçılarında bekletiliyor. Boyanmak için fıçıya atılacak ipliklerin, bakteriyi öldürmemesi için tamamen doğal ve iyi havalandırılmış olmaları gerekiyor. İplikler fıçıda bekletildikten sonra yavaşça çıkarılıyor ve oksijenle temas ettikçe mavi rengi alıyor. Daha derin tonlar elde etmek isteniyorsa, iplikler fıçıya defalarca batırılıp çıkarılıyor.

Mavinin çeşitli tonları, havanın ısısı, nem oranı, fıçıların durumu, iplikleri sokup çıkarma sayısı, vs. gibi birçok etkene bağlı. Yazılanlarla göre  12 farklı tonda indigo elde etmek mümkün. Dolayısıyla niye herkesin gözünde farklı bir ton canlandığını artık daha iyi anlıyorum.

Şimdi sizi günümüzde hala orijinal yöntemlerle indigo renk elde eden artizanların muhteşem tekstilleri ve görselleri ile başbaşa bırakıyorum. Bilgelik ve sezginin rengi, Indigo’dan umarım siz de benim kadar keyif alırsınız.

aboukar 3aboukar

Paris’te yaşayan Mali doğumlu, tekstil tasarımcısı Aboubakar Fofana, indigo boyama kültürüne kendini adamış sanatçılardan biri. Kumaşlarının renkleri ve desenleri tek kelimeyle muhteşem. Hem sanatçının hem de görsellerin hikayelerini merak ediyorsanız, şu sitelere bakmanızı tavsiye ederim. http://www.aboubakar-fofana.com/  http:// www.africandaydreams.com/

arashi-indigo-ombretwill-tapebag4a

Porselen sanatçısı ve tasarımcı, Shibori Girl blogundan alınmış görseller. http://shiborigirl.bigcartel.com/product/carry-the-moon-bag-four-skylike

Indigo-colour-for-decoration

İndigonun iç mekan tasarımında zevkli kullanımına dair çok güzel bir örnek. Gri tonlar, beton ve ahşap karışımı ile etnik aksesuarlar dekorun önde duran unsurları. http://besthomenews.com/indigo-colour-for-decoration

indigo-yarn

 İşlemin sonuna doğru çekilen iplik fotoğrafı. İnsanın tekniği öğrenip evde deneyesi geliyor. http://www.studiobluedesigns.net/blog/?p=22

kokkabok-indigo-dyeing

 Boya fıçısının durumunu kontrol eden bir kadın. http://www.tammachat.com/spotlight-kokkabok-organic-cotton-group/

IMG 9379 IMG 9362

Fas’da bir ev. “The Way We Live With Colour” Fransız keteni peçeteler ve indigo renkli, rustik kitabından bir görüntü.(solda) Fransız keteni peçeteler ve indigo renkli, rustik kitabından bir görüntü. seramik tabaklar zevkli bir yaz sofrası için ideal. “Creating The French Look” kitabından bir görüntü. (sağda)

Hollanda’lı stilist, Anouk B’nin bir fotoğraf çekim setinden zevkli görseller. http://anoukbinterior.blogspot.co.uk/search?q=blue

İndigo’nun güzelliğini ortaya çıkaran, arşivimdeki bazı görseller.

 

 

 

 

 

 

Son Düzenlenme
1 yorum
  • Sema

    Bu rengi ben de cok seviyorum. Modern bir havasi oluyor

    Sema Yorum Linki
Yorum Ekle

Lütfen (*) işaretli tüm alanları doldurunuz.

Evren Aras

 

Uzun yıllar McCann Erickson, Ogilvy & Mather ve JWT gibi uluslarası reklam ajanslarında  üst düzey yöneticilik yapan Evren Aras, 2007 yılında eşiyle birlikte Londra'ya yerleşti.

Kariyerine ilgi ve hatta tutkuyla bağlı olduğu iç mekan tasarımı konusunda devam etmeye karar verdi ve KLC School of Design'da profesyonel eğitim aldiktan sonra 2 sene önce mekan tasarımı ve dekorasyon konusunda hizmet veren Aras Design şirketini kurdu.

İstanbul ve Londra'da  yaptığı çeşitli projelerin arasında halen devam etmekte olan Regnum İnşaat'ın Londra'daki projelerinin iç mekan tasarımları, Unilever'in Omo markası için tasarladığı Ekolojik Konsept Evi ve çeşitli ev ve ofis dekorasyonları gelmektedir.

Evren Aras, Üskudar Amerikan Lisesi, İstanbul İngilizce İşletme, Watford College (Advertising) ve KLC School of Design okullarından mezundur.

Web site: www.arasdesign.co.uk

3Oda1Salon.net

Üste Çık Desktop version