Versay: Fransızların İhtişamlı ve Meşhur Sarayı

  • Okunma 4051 defa
Versay Sarayı Versay Sarayı
31 Oca

Av Köşkü’nden Saray’a

Versay Sarayı tarihi bir Fransız şatosudur. Sarayın ilk binasının yapımına 1661'de başlanmıştır, daha sonra değişik zamanlarda genişletilmiştir İlk olarak av köşkü olarak tasarlanan bu yapı zaman içerisinde Versay Sarayı’na dönüşmüştür. Geniş planlanmış yapısı tipik Fransız mimarisinin özelliğini taşır. Roma imparatorluğundan sonra ilk defa bu sarayda büyük ölçüler kullanılmıştır.

fransızlarin-unlu-versay-sarayi

Sarayın en ilginç yanı ise yapımında tuvaletlere yer verilmemesidir. Bunun sebebi ise o zaman ki anlayışa göre asilzadelerin ihtiyaçlarını istediklerini yerde giderebilmeleridir. Bu sebeple tarihte saray kokusuyla nam salmıştır. 1768 yılına kadar sarayda tuvalet bulunmuyordu, 1789 yılında Fransız Devrimi'nden sonra bütün sarayda sadece 9 tane tuvalet eklendi. Bunlarda yalnızca kral ve yakın aile üyeleri içindi.

Versailles Chapel - July 2006

Versay Sarayı tipik Fransız mimarisinin en güzel örneklerinden. Mermer avlu çevresinde üç farklı bina gurubu mevcut. 14.Louis bu küçük şatoyu muhafaza etmek istediğinden mermer avluya iki kanat ilave ettirmiştir. Mimarı J.H. Mansart kabul edilir ancak yapının bahçe tarafındaki cephesi Le Vau‘nun son eseridir ve en klasik Fransız mimarisine örnek olmuştur. Bütün saray kralın; yatağı, odası ve dairesi etrafında düzenlenmiştir. Sarayın en önemli yerlerinden biri Aynalar Galerisi’dir. Ayrıca saray muazzam bahçesiyle de dikkat çeker.

versay-sarayi-5

Aynalar Galerisi saraya yumuşak bir barok hava getirmiştir. Bütün duvar uzunluğu boyunca kullanılan aynalar sayesinde sağır duvarda pencereli duvar kadar aydınlık olması sağlanmıştır. Galeri tamamen yeşil mermerle kaplanmıştır. Salonun tavanındaki resimler Le Brun'un eseridir. Versay Sarayı günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

İhtişamlı Saraylar ile İlgili Yazılarımız için Tıklayınız... 

 

Son Düzenlenme Cumartesi, 31 Ocak 2015 11:08
Ece Biliközen

3oda1salon yazarı Ece Biliközen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe