Tophane’de Kültür Mirası Tophane Kasrı

  • Okunma 3043 defa
Tophane Kasrı Tophane Kasrı VikiPicture
09 Eki

İstanbul’un Rumeli Yakası’nda bulunan eşsiz tarihiyle dikkat çeken Tophane Kasrı kültür mirası olarak dikkat çeken mimari yapılardan biridir. Tophane’de, Necatibey Caddesi üzerinde ve Nusretiye Camii’nin yanında bulunur. Tophane Meydanı’nın en önemli tarihi ögelerindendir.

 

Tophane Kasrı

 

1841 yılında İstanbul’a gelen İngiliz mimar William James Smith tarafından yapılmıştır. Tophane Kasrı 1851-1852 yıllarında tamamlanan tarihi yapı, padişahların Tophane`deki askeri tesisleri ziyaretleri veya şehri deniz yoluyla ziyarete gelen yabancı devlet adamlarının karşılanması esnasında kullanılan bir mekan durumundadır.

 

Kasır denize paralel, dikdörtgen planlı ve iki katlı bir yapıdır. Dış yüzeyindeki süslemeler, ikinci katındaki konsollara oturtulan barok üsluptaki çıkma, kalem işi tavan süslemeleri ve mermer şömineleri kasrın en dikkat çekici özellikleri arasındadır.

Tophane Kasrı Tophane Çeşmesi Kılıç Ali Paşa Camii 1855 senesi

 

Dışa yönelik kemerli pencereleri, kemer hizasında devam eden yatay silmeler, madalyonlar barok mimariyi yansıtmaktadır.

Kasrın üzerini örten çatı plasterlerle desteklenmiş, buradaki madalyonlara kurdeleler eklenmiş, pencere aralarında ve onların altında yatay ve düşey bitkisel motifli panolara yer verilmiştir.

 

Son Düzenlenme Cuma, 09 Ekim 2015 09:22
Mutlu Çaylak

3oda1salon yazarı Mutlu Çaylak Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü 2. sınıf öğrencisidir

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe