Yeniköy'deki Tahsin Bey Yalısının Jöntürklere Uzanan Hikayesi

  • Okunma 9510 defa
Yeniköy'deki Tahsin Bey Yalısının Jöntürklere Uzanan Hikayesi
01 Tem

Yeniköy’deki Tahsin Bey Yalısı'nın bugunku yerinde daha önce Sağır Ahmet Bey Yalısı bulunuyormuş.  Abdülaziz döneminde Jönktürklerin önemli bir karargahı olarak kullanılan Yalı,  Ahmet  Bey’in ölümünden  sonra , oğlu Haydar Bey’e geçmiş.  Haydar Bey’den de kızlarına intikal etmiş. Daha sonra yalı Türkiye'de "barajlar kralı" lakabıyla da bilinen Tahsin Uzel’e 1940'ların başında satılmış. Yanındaki Reşit Paşa'nın torunlarına ait  parseli de satın alan Uzel, bu yalıyı yıktırarak dönemin ünlü mimarı Sedat Hakkı Eldem'e yeni bir proje hazırlatmıştır. Yalıyı bugünkü mimarisine kavuşturan  Tahsin Bey,  yeni  yalıya ismini de vermiştir.

tahsin bey yalisi

 

6353 m2 arazisi ile Boğaz’ın en büyük arazilerden birine sahip Tahsin Bey Yalısı,1 250 m2 kullanım alanına sahip. 80 metre rıhtımı olan yalının toplam 22 oda ve sofası bulunuyor. 

Tahsin Bey Yalısını son dönemde önce  Tercüman Gazetesi'nin sahibi Kemal llıcak satın almıştır. Daha sonra iktisat Bankası'nın patronu Erol Aksoy'a geçen  yalının bugünkü sahipleri  Haluk Dinçer ve Suzan Sabancı Dinçer. Çift yalıyı, 2004 yılında TMSF'den 14.8 milyon dolara satın almıştı.

Literatürde yalının bugünkü değeri yaklaşık 115 milyon dolar olarak geçiyor.

Son Düzenlenme Çarşamba, 05 Temmuz 2017 11:54
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe