Suya Uzanan Modernizm; Florya Atatürk Deniz Köşkü

  • Okunma 4046 defa
Suya Uzanan Modernizm; Florya Atatürk Deniz Köşkü
02 Nis

Atatürk için İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında açılan yarışmada, mimar Seyfi Arkan yazlık olarak tasarladığı ve denizin üzerinde zemine çakılı kazıklar üzerinde duran köşk tasarımı ile birinciliği kazandı. 1935 yılı 14 Ağustos tarihinde kullanıma açılan köşkü Mustafa Kemal Atatürk, 1936 yılında uzun bir süre, hem dinlenme hem de siyasi ve bilimsel toplantılar için kullanmış. İngiliz Kralı VIII. Edward ve Madam Simpson’u burada ağırlamıştır. 

 

suya-uzanan-modernizm-8

 

Karadan 70 metre uzaklıkta deniz tabanına dikilen kazıklar üzerine inşa edilen Florya Atatürk Deniz Köşkü, ahşap bir iskele ile karaya bağlanıyor. Kabul salonu, yatak odası, banyo ve kütüphane barındıran ahşap köşk, prefabrik yapım tekniğiyle 43 günde inşa edilmiş. Seyfi Arkan’ın tasarımı Deniz Köşkü, Türk mimarlık tarihinde erken modernizm örneklerinden olması nedeniyle önemli bir yere sahiptir. Bauhaus stilinde tasarlanan yapı, aynı proje içerisinde tasarlanan bir halk plajına da sahiptir. Öyle ki Atatürk’ün Seyfi Arkan’a ait olan tasarımı seçmesindeki önemli etkenin bu halk plajı olduğu söylenir. 

 

suya-uzanan-modernizm-5

 

Atatürk tarafından son olarak 28 Mayıs 1938 tarihinde kullanılan köşk, kendisinin ölümünden sonra Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın yazlık konutu olarak kullanılmaya devam etmiştir. 16 Eylül 1988 tarihinde Milli Saraylar Daire Başkanlığı’na devredilen yapı, restorasyonunu tamamladıktan sonra dönem eşyalarıyla teşrif edilerek Atatürk Müzesi haline getirilmiştir. Müze, pazartesi ve perşembe dışındaki günlerde ziyaretçilerine açık.

 

Tarihi Yapılar ve İlginç Hikayeleri için Linkimizi Tıklayın...

Son Düzenlenme Perşembe, 02 Nisan 2015 08:58
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe