Sümela Manastırı: Karadeniz'in Eşsiz Tarihi Yapısı

  • Okunma 5755 defa
Sümela Manastırı: Karadeniz'in Eşsiz Tarihi Yapısı
07 Kas

Sümela Manastırı, Trabzon ili Altındere köyü sınırları içerisinde deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikteki eski Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksidir.

Kesin bilgilere varılamamakla birlikte MS 365-395 yılları arasında yapımı tamamlanmıştır. Anadolu'da sıkça rastlanılan Kapadokya kiliseleri tarzında yapılan Sümela Manastırının, kurulduğu dönemden manastır haline dönüşümü arasındaki bin yıllık dönem hakkında net  bilgiler bilinmemektedir.

sumela-manastiri

Birçok tarihi kaynaktan edinilen bilgilere göre Sümela Manastırını  Atina’lı Barnabas ile Sophronios adlı iki rahip yapmıştır. Bu iki rahip rüyalarında Hz. İsa ve Hz.Meryem’i görmüş ve gördükleri yer Sümela’nın bulunduğu yerdir. Birbirinden habersiz olarak yola çıkan bu iki rahip birbirlerine gördüğü rüyayı anlatınca beraber manastırın temelini atmışlardır. Manastırın asıl adı Meryem Ana Manastırı’dır. Sümela ise  Rumcadaki adıdır.

sümela-manastiri-2

Çeşitli efsanelere göre bu manastırda Hz. İsa’nın havarilerinden olan Aziz Lukas’ın çizdiği Hz. Meryem portresi manastırı kuran rahiplerle birlikte buraya gelmiştir. Ancak bugune kadar herhangi bir resim bulunamamıştır.

Manastır bazı dönemlerde dönemini yitirmiş çeşitli yağmalamalara maruz kalmıştır. Define avcıları tarafından sıklıkla kazılmış ve bir süre sonra harabeye dönüşmüştür. İçinde çeşitli yangınlar çıkmış ve birçok tarihi değeri kaybolmuştur

sumela

Fatih Sultan Mehmet burayı aldıktan sonra manastırın haklarına dokunmayacağına dair bir ferman yayınlamıştır. Diğer zamanlardaki padişahlar da manastırın doğal güzelliğini bozmamışlar ve çeşitli onarımlarla gelişmesini sağlamışlardır.

Son Düzenlenme Cumartesi, 07 Kasım 2015 16:16
Mutlu Çaylak

3oda1salon yazarı Mutlu Çaylak Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü 2. sınıf öğrencisidir

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe