Şehzade Burhaneddin Yalısı / Erbilgin Yalısı / Yeniköy

  • Okunma 18632 defa
Şehzade Burhaneddin Yalısı Şehzade Burhaneddin Yalısı
25 Tem

1880'lerde yaptırılan Şehzade Burhanettin Yalısı'nın ilk sahibi dönemin ünlü sarraflarından Varki Vartaks'tır. Neo Barok tarza yakın bir mimarisi olan yalıyı Vartaks ölünce 1887'de  Teşkilat-ı Umumiye Nazırı Ahmet Münir Paşa satın almıştır. 1911'de ise 2. Abdülhamit yalıyı alıp oğlu Şehzade Burhaneddin'e hediye etmiş, Şehzade Burhaneddin Efendi ise  1923'te İstanbul'u terk etmeden önce yalıyı Mısırlı Ahmet İhsan Bey'e satmıştır. Bu satıştan sonra yalıya halk arasında 'Mısırlı Yalısı' da denmiştir. 1946'da Ahmet İhsan Bey ölünce yalı çocuklarına kalmış, çocukları da yalıyı 1980'li yıllarda kaderine terk etmiştir. Daha sonra Şehzade Burhaneddin Yalısı 1984 yılında Ankara merkezli Erg İnşaat'ın sahibi Müfit Erbilgin tarafından 3 buçuk milyar liraya satın alınmıştır.

2082 m2 arsa oturumu ve 700 m2 taban oturumu olan yalı yaklaşık 3000 m2 kullanım alanına sahiptir. Dört katlı yalıda 64 oda bulunmaktadır.  Yalının duvarlarında, yapıldığı dönemden günümüze ulaşan Rokoko üslubu işlemeler korunarak günümüze ulaşmış. Yalı aynı zamanda  60 m. rıhtımı ile Boğaz’ın en uzun rıhtımlı yalılarından biri olma özelliğini de taşımaktadır.

Şehzade Burhaneddin Yalısı bugün halen Erbilgin ailesine aittir. Aile, dünyanın en pahallı gayrimenkullerinden sayılan yalıyı 100 milyon euro değerle satışa çıkarmıştır.

İstanbul Boğazının Birbirinden Güzel Yalıları ve Hikayeleri için Tıklayınız...

 

Son Düzenlenme Pazar, 14 Eylül 2014 19:48
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe