Boğaziçi’nin İhtişamlı Bekçisi: Rumeli Hisarı Özel

  • Okunma 5368 defa
Rumeli Hisarı Rumeli Hisarı
01 Nis

İstanbul'un Sarıyer ilçesinde Boğaziçi'nde bulunduğu semte adını veren Rumeli Hisarı ya da diğer bir deyişle Boğazkesen Hisarı, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinden önce boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı'nın tam karşısına inşa ettirilmiştir.

Bogazici-Rumeli-Hisarı-3

Hisarın inşaatına 15 Nisan 1452’de başlanmıştır. Denizden bakıldığında sağ taraftaki kulenin yapımına Saruca Paşa, sol tarafın yapımında Zağanos Paşa, kıyıdaki kulenin yapımında da Halil Paşa bulunmuştur. Buralardaki kuleler de bu paşaların adlarını taşımaktadırlar. Hisarın inşası 31 Ağustos 1452'de tamamlanmıştır. Deniz tarafına düşen kısmın inşaasını ise Fatih Sultan Mehmet bizzat kendisi üstlenmiştir. Hisarın yapımında kullanılan keresteler İznik ve Karadeniz Ereğlisi’nden, taşlar ve kireç Anadolu'nun değişik yerlerinden ve spoliler (devşirme parça taş) çevredeki harap Bizans yapılarından sağlanmıştır. 90 günde tamamlanan hisar 30 dönümlük bir arazi kaplamaktadır. Ayrıca Saruca Paşa, Halil Paşa ve Zağanos Paşa adlarında dünyanın en büyük kale burçlarına sahip üç büyük kaleyi de bünyesinde barındırmaktadır. Tarih boyunca doğal meydana gelen doğal afetlerden de nasibini alan Rumeli Hisarı, 1509 yılındaki Büyük İstanbul Depreminde büyük zarar görmüş ancak hemen onarılmıştır.

Bogazici-Rumeli-Hisarı-4

1746 yılında çıkan yangın sebebiyle ahşap kısmı harap olan Hisar, III. Selim (1789-1807) döneminde tekrar onarılmıştır. Hisarın kulelerini örten ahşap külahlar yıkılınca, kale içi küçük ahşap evlerle dolmuştur. 1953 yılında cumhurbaşkanı Celâl Bayar'ın talimatı ile üç Türk kadın mimar Cahide Tamer, Selma Emler ve Mualla  Eyüboğlu Anhegger hisarın onarımı için gerekli çalışmaları başlatmış, kale içindeki ahşap evler kamulaştırılarak yıkılmış ve restorasyon gerçekleştirilmiştir. Rumeli Hisarı bugün müze ve açık hava tiyatrosu olarak kullanılmaktadır.

Bogazici-Rumeli-Hisarı-2 

Son Düzenlenme Salı, 02 Nisan 2019 07:51
Ece Biliközen

3oda1salon yazarı Ece Biliközen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe