Rönesansın Kalbi Chambord Şatosu

  • Okunma 3869 defa
Chambord Şatosu Chambord Şatosu
12 Oca

Fransa’nın en büyük şatosu olan Chambord Şatosu görkemli yapısıyla görenleri âdeta büyülüyor.

16. Yüzyılın 2. Yarısında Kral I. François’ın av köşkü olarak inşa ettirdiği bu şato, Loire bölgesinin en büyük şatosu olarak karşımıza çıkmakla birlikte Loire saraylarının en ihtişamlısı.

I.François Milano’yu fethettikten sonra buradaki İtalyan Rönesans  mimarisinden çok etkilenmiş ve ülkesine döndükten 4 yıl sonra 1519'da henüz 25 yaşındayken, Chambord Şatosu'nun yapımı için emir vermiştir. Bu şato-saray onun en masraflı harcamasını oluşturmuştur. Yapılan diğer sarayların aksine Chambord Şatosu’nun hükümdarlar tarafından pek kullanılmadığı bilinmektedir. Hatta I.François bile sarayda 72 gün geçirebilmiştir.

Chambord Satosu4

Bu eşsiz yapının mimarı bilinmiyor ancak kesinliği kanıtlanmamış olmakla birlikte şatonun planlarını çizen kişinin Leonardo Da Vinci ya da Domenico Cortona olduğu düşünülüyor. Chambord Şatosu bu ve bunun gibi pekçok açıdan merak uyandırıcı.

Mimari yapısı, tarihi ve estetiği ile görenleri büyüleyen bu şatonun yapımı ise çeşitli finansal çıkmazlar yüzünden ancak 25 yılda tamamlanabilmiş. Sato’nun duvarlarının örülmesi 15 yıl sürmüş. Ayrıca şatonun yapımında yaklaşık olarak 1800 işçi çalışmıştır.

Chambord Satosu3

Mimari özelliklerine gelecek olursak; saray 5 metre uzunluğundaki tahta kazıkların üzerinde, bataklık bir alana inşa edilmiştir. 56 metre yüksekliĝinde ve156 metre uzunluĝunda olan sarayın 6 yüksek kulesi, 365 zarif bacası, 426 odası, ve 77 adet merdiveni bulunmaktadır. Şatoyu özel yapan mimari yapısının yansımalarını merdivenlerde de görmek mümkün. Basit gibi görünsede aslında bu merdivenler çok özel ve şaşırtıcı. Aynı yöne doğru gidiyor ancak onları kullanan kişiler bu merdivenlerde birbirlerini görmüyor. Chambord Şatosu’nun dikkat çekici bir diğer özelliği ise sarayın çatısıdır. Kare şeklinde olan bu sarayın her köşesinde koni şeklinde kuleler bulunmaktadır. Bu kulelerin arasında birçok baca mevcuttur. Teras şeklinde düzenlenmiş olan çatının orta kısmında ise bir ışık kulesi yükselmektedir. Ayrıca sarayın bazı bölgelerinde bulunan 'F' harfinin François'i veya Fransa'yı simgelediği düşünülmektedir.

Chambord Satosu5

François'nın ölümünden sonra şato, oğlu ıı. Henri'ye ve sırasıyla diğer Fransa krallarına geçmişti. XIV.Lois döneminde ise saray, gösterişli partileri için kullanmış ve yine bu dönemde Moliere'in 'Kibarlık Budalası' oyununun ilk temsili de Chambord Şatosu’nda yapılmıştır.

Chambord Satosu2

Son Düzenlenme Cuma, 12 Ocak 2018 12:17
Ece Biliközen

3oda1salon yazarı Ece Biliközen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe