Yazarların İlham Kaynağı Pera Palas

  • Okunma 4353 defa
Yazarların İlham Kaynağı Pera Palas
07 May

1888 yılında Dünyaca ünlü Orient Express Paris-İstanbul seferlerine başladı. O dönemde İstanbul’da Orient Express yolcularının alışkını oldukları yüksek konaklama hizmetine sahip bir yer yoktu. Bunun üzerine 1892 yılında yapımına başlanan Pera Palace Otel, 1895 yılında tamamlandı. Kültürel faaliyetleri ve sosyal aktiviteleri nedeniyle “Küçük Avrupa” olarak bilinen Pera’nın Tepebaşı bölgesinde yer alan Otel, Haliç’in muhteşem manzarası ile komşu durumundadır. Türkiye’nin Avrupa standartlarındaki ilk oteli olan Pera Palace Hotel, kuruluşundan itibaren tarihi olaylara tanıklık ederek kent kültürünün çok önemli simgelerinden biri haline geldi.1895 yılında açılış balosu ile kapılarını hizmete açan Pera Palace Otel, İstanbul’un en ihtişamlı yapılarından biri olma özelliğini taşıyordu. İstanbul’da Osmanlı Sarayları dışında elektriğin verildiği, ilk elektrikli asansörün ve ilk akar sıcak suyun bulunduğu ilk binaydı.

Pera Palas-02

Agatha Christie’den Ahmet Ümit’e kadar pek çok yazarın kitaplarına konu olan Pera Palace Otel, İstanbullu bir Levanten olan Alexander Vallaury tarafından tasarlanmıştır. İstanbul’da önemli yapılara imza atmış olan Vaullary’in  Art Nouveau, Neo-Klasik ve Oryantalist mimari tarzları bir arada kullandığı Pera Palace Hotel, 19. yüzyıl sonu İstanbul mimarisinin tipik bir örneğidir. Planında ve dış görünüşünde neoklasist bir yaklaşım etkilidir. 46 x 28 metre boyutunda dikdörtgen biçiminde bir taban üzerine oturan Pera Palace Otel dokuz kattan oluşmaktadır. Bu dokuz katın ikisi bodrum kat olarak geçmektedir. Otelin iç yapıları sistemin tam ortasındaki alanda oluşturulmuş büyük bir aydınlık boşluğu üzerine temellendirilmiştir. Giriş katında büyük bir salon olarak düzenlenmiş olan bu boşluk, yani Kubbeli Salon; merkezi konumunun yanı sıra, tüm plan şeması bu mekana göre belirlendiği için binanın da kalbi durumundadır.

Hotel Pera Palace - Istanbul

Birinci derece tarihi eser statüsündeki Pera Palace Otel’in restorasyon projesi, KA.BA Eski Eserleri Koruma ve Değerlendirme - Mimarlık Firması tarafından hazırlandı.‘Müze-otel’ olarak tanımlanan Pera Palace Otel’in restorasyon-renovasyon projesinin temel konsepti, otelin ‘özgün ve üst düzey bir konaklama deneyimi için en ideal atmosferi sunduğu’ fikri üzerine kurulmuştur. Pera Palace Otel’in yenileme çalışmaları iki boyutta yürütüldü. Bir yandan binanın mimari özellikleri vurgulanıp özgün karakteriyle uyumlu çağdaş öğeler eklenirken, diğer yandan da otelin uluslararası standartlarda bir işletme olması için gereken teknik altyapı oluşturuldu. Bu çerçevede otelin tüm teknik altyapısı da yenilendi. Türkiye’nin Avrupa standartlarındaki ilk oteli olarak bilinen Pera Palace Otel, 16’sı süit 115 odadan oluşuyor.

Pera Palace Hotel Jumeirah

Açıldığı günden bu yana her zaman dikkatleri üzerinde tutmayı başaran bu yapı, başından beri bünyesinde ilkleri ve farklılıkları barındırıyor. Pera Palace, 1917 yılından itibaren pek çok kez Mustafa Kemal Atatürk’ü de ağırladı. Cephe dönüşlerinde adeta evi gibi kullandığı, ülke için önemli kararlar aldığı ve üst düzey misafirlerini ağırladığı 101 numaralı odası, doğumunun 100. yılı olan 1981’de Atatürk'ün şahsi eşyalarının da sergilendiği bir müze oda haline getirildi. Bu niteliği nedeniyle, Pera Palace bir ‘müze-otel’ konumundadır. Atatürk’ün en sevdiği renk olan, diğer tüm evlerinde ve adına açılmış müze-evlerde de kullanılan gündoğumu rengi, ‘şafak’ pembesiyle yenilenen 101 numaralı müze oda, Pera Palace Hotel’in Jumeirah grubuna katılarak yenilenmesi ve açılışından itibaren müzayedelerden temin edilen yerli ve yabancı nadide Atatürk kitapları, dönemin dergileri, imzalı fotoğraf ve kartpostallar, madalyalarla daha da zenginleştirildi.

perapalace-interior-library1-hero

perapalace-interior kubbeli1-hero

I. Dünya Savaşı, İstanbul’un işgali, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet’in ilanı ve II. Dünya Savaşı gibi birçok tarihi olayın tanığı olan ve mülk olarak Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’ne ait Pera Palace Hotel’in üst kullanım hakları 2006 yılından bu yana Beşiktaş Turizm Yatırımları A.Ş’ye aittir.

Son Düzenlenme Pazartesi, 08 May 2017 13:42
Ece Biliközen

3oda1salon yazarı Ece Biliközen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe