New York'un Simgesi Ütü Bina: Flatiron Building

  • Okunma 6279 defa
New York'un Simgesi Ütü Bina: Flatiron Building
13 Ara

Bina’nın yükseldiği alan 1850’lerin sonlarında Amos Eno tarafından satın alınmış. Oğul  Eno babasının ölümünden sonra yüklü miktarda paralar teklif edildiğinde binanın satışını gerçekleştirmiş. Fuller Campany tarafından satın alınan alana Daniel Burnham ve Frederick Dinkelberg'in imzasıyla inşa edildi. Bina tamamlanmasının ardından, şehrin en yüksek yapılarından birisi oldu. Bina üçgen bir yapı olması sebebiyle ütüye benzediği için, İngilizcede bu anlama gelen Flatiron olarak adlandırılmıştır.

Flatiron Building Construction New York Times - Library of Congress 1901-1902 crop

 

Flatiron binası yapıldığı dönem içerisinde gerici bir stil olarak değerlendirilmiştir. Binanın cephesine gotik ve rönesans motiflerinin karışımı olan motifler yansımıştır. Öte yandan bina düzensiz yerleşim yerine yapılabilecek en estetik mimari örneklerden biri olarak değerlendirilmektedir. Binanın ön tarafı olan ve üçgen piramidin sokağa bakan kısmı yuvarlaklaştırılmıştır. Ayrıca binanın son katı olan yirmi ikinci kat, yunan sütunu şeklinde üç bölümden oluşmaktadır. Flatiron binası, yapım tarihinde çelik iskelet kullanılarak yapılan ilk bina olmasıyla da önem taşır. 86 metrelik bu gösterişli yapı toplam 9000 metre karelik bir alana sahiptir.

Flatiron Building new-york-2

 

Bina, yapımının ardından 1966 yılında New York'un simgesi seçildi. Daha sonra 1979 yılında Ulusal Tarihi Yapılar Listesi'ne eklendi, 1989 yılında ise Ulusal Tarihi Öneme Sahip Eser ilan edildi.   

Flatiron Building 0375New York City Detail

 

2005 yılında yapılan yenileme sonrasında binanın bir cephesine reklamlar eklendi. Ancak bu durum binada reklam istemeyen New York City sakinlerinin tepkisine neden oldu. Günümüzde halen binanın yer aldığı bölge binanın kendi adıyla, “Flatiron-fuller bölgesi” olarak anılıyor.  Flatiron binası, bugün bölgeye gelen pek çok insan için ilgi çekici bir ikon konumunda. Üçgen görünümü ile birçok turistin dikkatini çeken bu tarihi yapının birçok katı ofis ve iş merkezi olarak kullanılmakta.

flatiron-binası-new-york

 

New York Yazılarımız için Tıklayınız...

Son Düzenlenme Cumartesi, 13 Aralık 2014 10:58
Ece Biliközen

3oda1salon yazarı Ece Biliközen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe