Manolyalarıyla Meşhur Bahriyeli Sedat Bey Yalısı Özel

  • Okunma 4527 defa
Sedat Bey Yalısı Sedat Bey Yalısı
28 Şub

İstanbul’un en güzel yalılardan biri de Anadolu Hisarı'ndaki  Bahriyeli Sedat Bey Yalısı’dır. Yalıyı Sedat Bey’in dedesi Mustafa Reşit Paşa 1840’ta yaptırmış. Bina neo barok tarzda inşa edilmiştir. Bahçesinde bulunan manolyalar dolayısıyla Manolya Yalısı olarak da bilinmektedir.

manolya yalisi

Yalı barok üslupta, iki katlı harem ve selamlık olmak üzere iki bölüm olarak tasarlanmış. Karnıyarık planı şeklinde, orta sofanın etrafında sıralanmış odalardan oluşmaktadır. İki bölüm de birbirinin aynısıdır. Yalının cephesinde altlı ve üstlü iki sıra pencere dizisi bulunmaktadır. Orta bölümdeki pencereler yuvarlak kemerlidir. İkinci katın ortasına balkon yerleştirilmiş ve bu balkonun üzerinde çatı katının uzantısına küçük bir balkona yer verilmiştir. Yalı, geniş saçaklı bir ahşap çatıya sahip.

manolya1

Yalı bugün Selamlık ve Haremlik Bölümü iki ayrı bölüm kullanılıyor. Rıhtım uzunluğu 60 metre olan yalının , kayıkhanesi yan tarafta bulunmaktadır. Selamlık bölümünün 1271 metrekare arsa üzerinde 220 metrekarelik bir alan , Haremlik bölümünün ise 1000 metrekare arsa üzerinde 400 metrekarelik bir alan olduğu arşiv kayıtlarında yer almaktadır.

Anadoluhisarı’nın zarif yalısı, 1992 yılında ekonomik nedenlerden dolayı, Abdülhamit’in Hünkar İmamı olan Mehmet Niyazi Araz’ın torunları Bülent ve Edip Işıklıoğlu tarafından satılmıştır. Yalının bugün  haremlik ve selamlık bölümleri iki ayrı aile tarafından kullanılmaktadır.

Son Düzenlenme Çarşamba, 28 Şubat 2018 09:26
Ece Biliközen

3oda1salon yazarı Ece Biliközen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur.

Bu kategoriden diğerleri: « Rönesansın Kalbi Chambord Şatosu

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe