Boğazın Zarif Yapısı Küçüksu Kasrı

  • Okunma 5154 defa
Foto: Sevda Tokgözer Foto: Sevda Tokgözer
05 Nis

Küçüksu Kasrı, İstanbul’da Küçüksu semtinde, Göksu Deresi ile Küçüksu Deresi arasında, Boğaziçi'nde Üsküdar-Beykoz sahilyolu üzerinde yer alan 1856 yılında yapımı tamamlanan kasırdır. Eski adı "Göksu Kasrı" olan bu yapı, padişahların, Boğaziçi kıyılarındaki biniş kasırlarından biri olarak kullanılmaktaydı. 1856 yılında Sultan Abdülmecit tarafından Nigoğos Balyan’a yaptırılan Küçüksu Kasrı, ayrıca padişahların dinlenmeleri için vakit geçirdikleri bir mekandı.

kucuk su kasri 2

Küçüksu Kasrı, 15 x 27 m. bir alan üzerine yığma tekniğiyle ve kâgir olarak yapılmıştır. Bodrumuyla birlikte üç katlı olan kasrın bodrum katı; kiler, mutfak ve hizmetkârlara ayrılmış, diğer katlarsa bir orta mekâna açılan dört oda biçiminde düzenlenmiştir. Bu özelliğiyle geleneksel Türk Evi plan tipini yansıtan yapı, genellikle dinlenme ve av amaçlı olarak kullanılan bir “biniş kasrı” niteliğindedir.

kucuk su kasri

Oda ve salonlar değerli sanat eserleriyle döşenmiş, Avrupa’dan sipariş edilen mobilyalara yer verilmiştir. Süslemeli tavanları, bir şömine müzesini andıran birbirinden farklı renk ve biçimde İtalyan mermerleriyle yapılmış şömineleriyle Küçüksu Kasrı, Cumhuriyet döneminde bir süre devlet konukevi olarak kullanılmış olduğu bilinmektedir.

kucuk su kasri cafe hakkimizda 2 2

1992 yılında başlatılan kapsamlı bir restorasyon projesiyle Küçüksu Kasrı’nın denize kayması engellenerek, 1996 yılında yeniden müze-saray olarak ziyarete açılmıştır. Günümüzde kafe restoran olarak hizmet vermektedir.

 

Son Düzenlenme Pazartesi, 04 Nisan 2016 08:23
Mutlu Çaylak

3oda1salon yazarı Mutlu Çaylak Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü 2. sınıf öğrencisidir

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe