İstiklal Caddesi'nin Yaşlı Bekçisi: Mısır Apartmanı

  • Okunma 7554 defa
Mısır Apartmanı Mısır Apartmanı Beyoğlu
24 Ağu

Art Nouveau tarzında şık bir yapı: Mısır Apartmanı

İstanbul’un en eski betonarme yapılarının başında gelen Mısır Apartmanı, 1910 yılından beri İstiklal caddesinin bekçiliğini yapıyor. 303-305 kapı numaralarının 105 yıllık ev sahibi ve St. Antuan Katolik Kilisesi’nin  sadık komşusu rolünde olan apartman, Osmanlı devlet adamı, Mısır eyaleti yöneticilerinden Abbas Halim Paşa tarafından Ermeni asıllı mimar Hovsep Aznavuryan'a yaptırılmıştır. İnşasına 1905 yılında başlanan,Art Nouveau tarzındaki yapının inşaat malzemelerinin büyük bir bölümü Fransa’dan getirildi.

Yaklaşık 4,5 yıl süren yapının orijinal planına göre zemindeki dükkanlarla birlikte bina toplam 6 kattan oluşmaktadır. Binanın İstiklal Caddesi’ne bakan ön cephesinde gösterişli balkonla, loca boşlukları ve geniş pencereler dikkat çekmektedir. Dış cephenin en karakteristik özelliği ise yalın süslemelerle bezenmiş kesme taştan yapılma duvarlar ve cephe heykelleridir.

misir-apartman-2

Konağın Sahibi Abbas Halim Paşa başlangıçta binayı kişisel konut olarak yaptırmışsa da, Paşa'nın ölümünün ardından yapı, varisleri tarafından katlara ayrılmak suretiyle apartmana dönüştürülmüş ve 1940 yılında dönemin ünlü işadamlarından Hayri İpar 'a satılmıştır. İpar ailesi binayı satın aldıktan sonra  yapıda birtakım değişiklikler yapılmıştır. Mevcut binaya 2 kat daha eklenmiş, ve 9'uncu katın da ruhsatı alınmıştır. Ancak 9'uncu katın yapımı hiçbir zaman gerçekleşmemiştir. Apartmana sonradan bir asansör de eklenmiştir. Asansör zemin katla 8'nci kat arasında çalışmaktadır.

misir-partmani-beyoglu

misir-apartmani

Mısır Apartmanı Restorasyonu

2000 yılında apartmanın ikinci sahibi (Hayri İpar’ın Brazilya’ya taşınmasının ardından) Koray Holding binayı satın alıp genel onarımla restorasyona tabii tutmuştur. 100 yılı aşkın süredir ayakta olan apartman tarihten pek çok isme de ev sahipliği yapmıştır. Mehmet Akif Ersoy, Mithat Cemal Kuntay gibi isimlerin belli dönemlerde bu binada yaşadığı söylenmektedir. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün dişçisi Musevi asıllı Sami Günzberg’in muayenehanesinin de burada bulunması sebebiyle Atatürk’ün diş muayeneleri için bu binaya geldiği bilinmektedir. Günümüzde apartmanın çeşitli katlarında restoran, tiyatro, sanat galerileri, lokaller ve çalışma ofisleri bulunuyor. Galerist’e ait sanat galerinden birisi de bu binada bulunmaktadır.

misir-apt-360-restoran

Mısır Apartmanı'nın terasında  İstanbul'un en güzel manzaralarından birine sahip popüler restoran 360 yer alıyor.

Son Düzenlenme Pazartesi, 24 Ağustos 2015 14:22
Ece Biliközen

3oda1salon yazarı Ece Biliközen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe