Yıldız Korusunun İncisi Malta Köşkü

  • Okunma 6631 defa
Yıldız Korusunun İncisi Malta Köşkü
13 Eyl

Yıldız Parkı içerisinde bulunan Malta Köşkü 1871 yılında ‘Sedir Köşkü’ olarak  inşa edilmiştir. Mimarisi Sarkiş Balvan ve kardeşlerine aittir. Malta'dan getirilen taşlarla yapıldığı için adını buradan almıştır. Beşiktaş - Ortaköy Caddesi üzerinde Yıldız Parkı' na girildiğinde solda yer alan bu köşk  Sultan Abdülaziz tarafından saray bahçesi dekoru olarak yaptırılmıştır.

malta-kosku-yıldız-korusu

Malta köşkü, zemin üzerine tek kat olarak inşa edilmiştir ve boğaza bakan bölümü üç bölümden oluşmaktadır. Cephenin ortasında, önünde dört desteğe oturan bir balkon yer alır. Süslemeli ve yuvarlak kemerli olan balkon kapısının iki yanıında iki çift pencere bulunmaktadır.

malta-kosku

Köşkün havuza bakan cephesi iki kollu merdivenli bir girişe sahiptir. Abdülmecit döneminde Neo-Klasik, Neo-İslam, Neo-Osmanlı olarak Yıldız saraylarında yabancı sanatçıların saray çevrelerinde çalışmaları ve Avrupa mimarisinde meydana gelen gelişmeler duvar resmini etkilemiştir. Ayrıca yağlı boya tekniğinde doğa görünümleri, çiçek, meyve ve av hayvanlarının resimleri yaygınlaşmıştır. Bu figürler görsel açıdan eşsiz bir renk katmıştır. Çadır Köşkü ve Malta Köşkü'nde  bu üslubu görmek mümkündür.

malta-kosku-ic

Son Düzenlenme Salı, 03 Ocak 2017 11:42
Mutlu Çaylak

3oda1salon yazarı Mutlu Çaylak Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü 2. sınıf öğrencisidir

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe