Floransa Katedrali’nin Eşsiz Mimarisi

  • Okunma 3416 defa
Floransa Katedrali’nin Eşsiz Mimarisi
19 Haz

İtalya’nın Floransa kentinde bulunan, Duomo ya da Santa Maria del Fiore olarak da bilinen Floransa Katedrali, 1296-1436 yılları arasında inşa edilmiştir.

Floransa Katedrali bu şehrin en etkileyici ve görkemli yapılarından biridir. Gotik bir yapı olan bu kilise Santa Reparata Kilisesi alanı üstüne yapılmıştır. Kilisenin en etkileyici tarafı ise kubbesidir. Dışı pembe, beyaz ve yeşil mermerden yapılan kilisenin içi ise oldukça sadedir.

floransa-katedral

Kilisenin hemen girişinde bir saat görülmektedir. Bu saat Paolo Uccello tarafından 15. Yüzyılda 24 saatlik günün güneşin batışı ile son bulmasını simgeleyen bir saattir. Saat günümüzde hala kullanılmaktadır. Kiliseye girdiğinizde göreceğiniz diğer bir önemli eser de Giorgio Vasari’nin kıyamet günü isimli freskleridir.

floransa-katedral-perspektif

Rönesans'ın ilk önemli mimarlık ürünlerinden biri sayılır. Tepesindeki aydınlık feneriyle bu kubbe yalnız Floransa'nın siluetini belirleyen en önemli öğelerinden biri değil, bütün Rönesans kentlerinin ayrılmaz parçası olan benzer kubbelerin de ilk örneğidir.

floransa-ketedral

Genel olarak geç gotik üslup özelliklerine göre tasarlanmış olan yapı, renkli mermer cephe kaplamalarıyla romanesk üslubu da çağrıştırır. Çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan Floransa Katedrali, birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

floransa-katedrali-vitraylar

Son Düzenlenme Salı, 20 Haziran 2017 07:34
Mutlu Çaylak

3oda1salon yazarı Mutlu Çaylak Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü 2. sınıf öğrencisidir

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe