Boğazdaki Yalılardan Anadolu Hisarı'ndaki Köprülü Yalısı

  • Okunma 15526 defa
Amcazade Yalısı Amcazade Yalısı Anadolu Hisarı
09 Tem

Tek Odalı Yalı Köşkü

Köprülü Yalısı, İstanbul’un Anadolu Hisarı’nda bulunan en eski yalısıdır. Nazım Divanı’nda bulunan bir tarih beyitine göre 1699 senesinde inşa edilmiştir. Yalı Sadrazam Köprülü Fazıl Ahmet Paşa’nın amcasının oğlu olduğu için “Amcazade “ lakabı ile anılan Hüseyin Paşa’ya aittir.

amcazade

Bugün tek bir odası kalmış olan yalı köşkünün, eskiden arkasında bir sofası ve iki odası daha bulunmaktaydı. Bu hali ile bina Köprülü Yalısı’nın selamlık bölümünü oluşturuyordu. Harem ise köşkün 70 metre ötesinde ve Hisar tarafında inşa edilmişti.Yalının, 1893 yılında gerçekleşen Balkan Savaşı sırasında yerleştirilen göçmenler yüzünden harap olduğu ve yıktırıldığından söz edilmektedir.

Amcazade Huseyin pasa yalisi-01

Yalı köşkünden yani selamlıktan kalan tek oda “T” şeklindedir. Yapıda Boğaziçi’nde ki benzer köşklerde olduğu gibi, her şeyden önce manzaraya üç yönden açılan bir mekan olması düşünülmüştür. Divanhanenin üç tarafı manzaralı olduğundan, arka duvarı hariç, diğer duvarları pencere yapılmıştır. Bu durumda üst kısımlarında cam duvar olması halinde mekanın dayanılmaz bir ışık fazlalığı içinde kalması tehlikesi ortaya çıkmıştır. Bu sebeple üst pencereler kaldırılmıştır.

amcazade-koprulu-yalisi-1

Köprülü Yalısı’nı önemli kılan bir diğer nokta ise Osmanlı tarihinin en önemli anlaşmalarından biri olan Karlofça Anlaşmasının bu yalıda imzalanmış olmasıdır. Maalesef ki 26 Ocak 1699’da imzalanan bu anlaşma ile Osmanlı Devleti ilk kez toprak kaybetmiş ve gerileme dönemi içerisine girmiştir.

Son Düzenlenme Pazartesi, 11 Temmuz 2016 17:55
Ece Biliközen

3oda1salon yazarı Ece Biliközen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe