Belkıs Hanım'ın Üsküdar Salacak'taki Gösterişli Yalısı

  • Okunma 14875 defa
Belkıs Hanım'ın Üsküdar Salacak'taki Gösterişli Yalısı
31 Tem

Nam-ı Diğer Çürüksulu Yalısı

Üsküdar’ın Salacak semtinde ihtişamıyla göz dolduran mimari yapılardan birisi de Çürüksulu Yalısı’dır. Bölgenin yerlileri tarafından Belkıs Hanım Yalısı olarak da anılmaktadır. 1790’lı yıllarda inşa edilen yalı 1810’da yaşanan bir yangın ve deprem ile yerle bir olunca yenilenmiştir. Yalının ilk sahibi “Tırnakçızade” isimli bir tüccardır. 1890’da Çürüksulu Mehmet Paşa tarafından satın alınan yalı önemli değişiklikler yaşamıştır. Ağaçlar ve çiçekler Paşa’nın memleketi Gürcistan ve Kafkasya’dan getirilmiştir.

belkıs-hanım-yalisi-salacak

Salacak Tepesi’nden İstanbul’un en güzel manzarasını gören yalının en ünlü sakini Çürüksulu Mehmet Paşa’nın kızı Belkıs Hanım'dır. Renkli hayatı ve güzelliği ile nam salan Belkıs Hanım 1960’lı yıllarda Prenses Bibesco, Kontes de Noailles gibi aristokrat arkadaşlarını yalıda misafir etmiştir. Zaman içerisinde yalı ile gerektiği kadar ilgilenemeyen Belkıs Hanım 1968 yılında yalıyı, arkadaşı Diplomat Muharrem Nuri Birgi’ye satmıştır. Muharrem Nuri Birgi’de yalıya restorasyon yaptırmak için büyük miktarda para ve zaman harcamıştır. Mimar Turgut Cansever’in de yardımıyla yalı yeniden dekore edilmiştir. Cansever’in tavsiyesi üzerine Çürüksulu Mehmet Paşa’nın binaya sonradan eklediği undurlar ortadan kaldırılmıştır. Böylece yalı orijinal haline getirilmiştir.

Nuri Birgi Yali divan

1972 yılında Büyükelçilikten emekli olan Muharrem Nuri Bey yurt dışından topladığı koleksiyonları yalıya yerleştirerek ölümüne kadar birçok yabancı konuğu bu muhteşem yalıda ağırlamıştır. 30 Eylül 1986’da vefat eden Muharrem Nuri Birgi’den sonra yalı İşadamı Selahattin Beyazıt’a geçmiştir. 

Son Düzenlenme Pazar, 03 Ağustos 2014 19:58
Ece Biliközen

3oda1salon yazarı Ece Biliközen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe