Anadolu’daki Gizli Miras: Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

  • Okunma 2834 defa
Divriği Cami Divriği Cami Sivas
01 Haz

1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunmaktadır. İnşası 13.yy’a dayanan yapı camii ve hastane olarak yıllarca halkın hizmetinde bulunmuştur.

Mengücekli Breyi Ahmed Şah ve Ahmed Şah’ın eşi Erzincan Beyi Fahreddin Behramşah’ın kızı olan Turan Melek 1228-1229 yıllarında camii ve hastanenin inşası için Ahlatlı Muğis Oğlu Hürrem Şah adında bir mimara yetki vermişlerdir. Hastane camiinin güney duvarına bakmaktadır. Orta bölüm ışıklı bir kubbe ile örtülmüştür.  Işıklık kubbesine geçişte yelpaze biçimli Türk üçgenleri kullanılmıştır. Camide sahınların hepsi birbirinden farklı yıldız tonozlarla örtülmüştür. Bu camide hem Selçukluların avlulu plan tipi, hem de Emevi plan tipini bir arada görmek mümkündür.

divrigi-cami-sivas

Süsleme planı olarak bir benzerinin bulunmadığı iddia edilen camide üç farklı portalin için üç farklı süsleme bulunmaktadır. Süslemelerin son derece taşkın ve barok karakterli olması dikkat çekmektedir.  Batı portalinde Alaaddin Keykubad’ın arması olan çift başlı kartal ile Ahmet Şahın arması doğan motifi bulunur.

divrigi-cami-2

Bugün kirişleme izleri kalmış olan ahşap hünkar mahfilin Anadolu’daki en erken örneklerden biri olduğu söylenir. Abanoz ağacından yapılmış minber, kabartma sülus yazı kuşakları ve yıldız motifleri  bulunmaktadır. Caminin doğu cephesindeki pencerenin (özgününde bey mahfili kapısının) üzerinde Ahlatlı nakkaş Ahmed, minberde Tiflisli İbrahim oğlu Ahmed ve hattat Mehmed, caminin güney duvarındaki âyet şeridi üzerinde Mehmed oğlu Ahmed’in adları yazılıdır.

DivrigiUluCamiportal 2006

Camiinin girişinde bizi mistik bir hikaye karşılamaktadır. Caminin giriş kapısına ikindi güneşi düştüğü zaman gölgelerden oluşmuş, ayakta duran, yandan bir erkek silüeti belirir. Bu silüetin önünde dikdörtgene benzer bir gölge daha vardır. Bu gölgelerin Kur'an okuyan ve namaz kılan bir adam olduğuna inanılır. Divriği Ulu Camii ve Dârüşşifası, Selçuklu dönemi içinde küçük sayılabilecek yapı topluluklarından biri olmasına karşın, altı sanatçısı ile dikkat çekicidir.

 

Son Düzenlenme Perşembe, 18 Haziran 2015 15:25
Ece Biliközen

3oda1salon yazarı Ece Biliközen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe