Boğazın En Zarif Yalısı 'Ahmet Afif Paşa Yalısı' / Yeniköy

  • Okunma 21475 defa
Boğazın En Zarif Yalısı 'Ahmet Afif Paşa Yalısı' / Yeniköy
06 Ara

Ahmet Afif Paşa Yalısı, mimarisi ve büyüklüğüyle İstanbul Boğazı'nın en özel yalılarından biridir. Yalının ilk sahibi Koca Reşit Paşa' nın kızı Ferendiz Hanım. Yalıya ismini veren ikinci sahibi ise Refia Sultan'ın kocası iaşe işlerine bakan Ahmet Afif Paşa. Afif Paşa, yalıyı yıktırarak Rumelihisarı’ndaki ünlü Zeki Paşa Yalısı’nın da  mimarı olan Alexandre Valluary'e bugünkü binayı yaptırınca, yalı da kendi adıyla anılmaya başlanmış. Ahmet Afif Paşa Yalısı, Paşa'nın 1920 yılında ölümünden sonra, 1926'da Muhayyeş Ailesi tarafından satın alınmış. Suriye'de Mustafa Kemal'e yardım eden Beyrut'lu bir tüccar olan Misbah Muhayyeş 1955'te vefat edince,  yalı varislerine kalmıştır. Ancak varisler  yalıya gerekli ilgiyi gösterememiş ve 1980'lere kadar bakımsızlıktan harabeye dönen yalı, 1986'da Kemal Uzan tarafından varislerden satın alınmıştır. Ciddi bir restorasyondan geçtikten sonra da Uzan tarafından konut olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İki parselden oluşan ve yüzölçümü 2 242m2 olan Ahmet Afif Paşa Yalısı'nın arkada 17 bin 500 metrekarelik bir de korusu bulunmaktaydı. Ancak günümüzde koru ile yalı arasındaki bağlantı kesilmiş durumdadır. Tarihi yalıda zemin kat, 2 normal kat, çatı katı, ve çatı arası bulunuyor. Toplam 22 oda ve sofası olan yalı 1250m2 kapalı alana sahip. Yalıyla bitişik konumda yer alan parselde, içinde garajı, kayıkhanesi bulunan bahçeli, kagir bir de ev var.

Kemal Uzan’ın 17 yıl konut olarak kullandığı yalı daha sonra Uzan Ailesinin borçları nedeniyle TMSF’nin eline geçmiştir. 2009 yılında TMSF’nin yalı için açtığı ihaleyi 58 milyon TL teklifi ile Akbank yönetim kurulu başkanı Suzan Sabancı Dinçer kazandı. Yalı şu anda Sabancı ailesine ait.

afif pasha yalisi

Son Düzenlenme Cuma, 06 Aralık 2013 07:50
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

4 yorum

  • leyla Hep merak etmisimdir bu guzel yalilarin hikayelerini tesekkurler....... Salı, 30 Eylül 2014 14:38 yazan leyla
  • Ayşe Gökmen Çok çok güzel bir yalı. Zerafetine bayıldım. Perşembe, 05 Ocak 2012 16:58 yazan Ayşe Gökmen
  • Aylin müthiş bir yalı! suzan sabancı her zaman ince zevk sahibi biri olmuştu zaten. bence buraya yakışır. Pazar, 28 Ağustos 2011 13:15 yazan Aylin
  • Musa Aykac Cok zarif Cumartesi, 30 Temmuz 2011 20:18 yazan Musa Aykac

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe