Tazmanya Adasında Art Deco Stilindeki Butik Otel

  • Okunma 3342 defa
Tazmanya Adasında Art Deco Stilindeki Butik Otel
26 May

Tazmanya Adası'nın UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilen vahşi peyzajı içerisinde yer alan butik otel, restorasyon uygulamaları yapan Cumulus Studio tarafından tasarlandı. Eski bir pompa merkezi olan yapı, dönüştürülerek modern bir otel haline getirilmiş. Suyun çevrelediği yapıya ulaşım, karadan uzanan beton bir köprüyle sağlanıyor. 

 

tazmanya-adasinda-butik-otel-2

 

Yapı, 1940 yılında hidroelektrik santralı olarak inşa edilmiş. Ne var ki kütle, ana kullanım amacını kaybederek işlevsiz boş bir yapı haline gelmiş. Yapının üzerinde yer alan art deco stilindeki bezemeler, binanın yeniden işlevlendirme sürecinde ya yıkılacak ya da korunacakmış. Alanı ziyaret eden Cumulus Studio, müşterilerle birlikte çalışarak alandaki süslemeleri korumaya karar vermiş. Şu an otel, stüdyo daire stilinde tasarlanmış 18 otel odasına, bir adet yemek salon ve mutfağa ev sahipliği yapıyor. 

 

tazmanya-adasinda-butik-otel-8

 

Otel, başarılı bir dönüşümün ardından St. Clair Gölü'nün ortasında benzersiz bir deneyim sunuyor. Bu doğrultuda, hem mimari ekip Cumulus Studio hem de bilinçli müşterinin takdir edilmesi gerek. Günümüzde her ne kadar yapıları yıkıp yerine yenilerini inşa etmek “prestij” göstergesi gibi algılansa da, 1 Mayıs’ta açılan ve ana teması “yaşam için enerji” olarak belirlenen Expo Milano 2015 gibi sürdürülebilirliğin vurgulandığı ve bunlara ülkelerin, bireysel katılımların “seve seve” katıldığı şu günlerde belki elimizdeki mevcut yapıları dönüştürmenin zamanı gelmiştir. 

 

Fotoğraflar: © Stuart Gibson, Adam Gibson ve Sharyn Cairns

 

Dönüşüm Projelerine İlginç Örnekler için Tıklayınız...

 

Son Düzenlenme Salı, 26 May 2015 12:08
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe