Tasarımın En Saf Rengi: Beyaz

  • Okunma 1585 defa
Tasarımın En Saf Rengi: Beyaz
18 Ağu

Beyaz rengi; mimarlık, sanat ve tasarımın vazgeçilmez renklerindendir. Beyaz; boşlukları istila ediyor, formları kaplıyor ve tasarımları ön plana çıkarıyor. Karanlık mekanları aydınlatmak, mimari kütleyi ortaya çıkarmak, tasarımı özelleştirmek gibi nedenlerle tasarımcıların asla vazgeçemediği renklerden beyazın konsept tasarımı içinde kullanılmış bazı örneklerini sizler için derledik.

 

İtalya’nın Milano kentindeki Snarkitecture yerleştirmesi, ziyaretçilerin kendi yollarını çizebildikleri yüzlerce beyaz şeritle tasarlanmış. Üç boyutlu mekanı bölen şeritler, rengi sayesinde doğal ışığı yumuşatıyor ve yeni bir mekan yaratıyor. Öte yandan, dar olan mekanı genişletmek için ayna da kullanılmış. Böylece beyazın sınırsız bir mekan yaratabilme gücüne yardımcı olan ayna kullanımıyla birlikte geniş bir alan elde edilmiş.

 

01.cos

 

Yusuke Seki’nin tasarladığı sergi mekanı, tarihi ve modern objeler için sessiz, beyaz ve interaktif bir mekan oluşturuyor. Günbatımı Pasifik Oteli, beyaz rengiyle mimari kütlesini ön plana çıkarıyor. Tamamıyla beyaza bürünen otel, bir landmark haline geliyor. Japonya’nın Niigata şehrinde yer alan “Düğün Şapeli”, düğün konseptine uygun olacak birbirine bağlanan borularla beyaz temiz bir mekan sunuyor. Mevcut bir yapının dönüştürülmesiyle tasarlanan düğün mekanı, tarihi yapıyı dengeli bir şekilde dönüştürmeyi amaçlamış.

 

domus-02-st-voile

 

Nature & Decouvertes için tasarlanan oda spreyi Cumulus ise beyaz rengini bir ürün tasarımında kullanıyor. Mat beyaz seramik ile tasarlanan bulut şeklindeki sprey, işlevini başarılı bir şekilde yansıtıyor. 

 

domus-03-cumulus-guisset

 

Thomas Phifer’in tasarladığı Cam Müze ise dış mekanındaki siyah kütlelerle beyaz rengiyle zıt bir uyum yakalıyor. Çatısından doğal ışığı iç mekana alan müze, opak yüzeylerini ışığın yardımıyla yumuşatıyor.

Son Düzenlenme Perşembe, 13 Ağustos 2015 09:48
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

  • Japonya’da Bir Orman Evi : The Shell Residence
    Japonya’nın Karuizawa Ormanları'nda yer alan modern tasarımlı bu ev çevreyle inanılmaz bir kontrast yaratırken aynı zamanda doğayla uyumlu olabilmeyi başarabilmiş özel…
  • Ev Dekorasyonunda Renk Tercihleri
    Ev dekorasyonunda, odaların cepheleri, güneş alıp almamaları, tavan yüksekliği odaların aydınlık durumunu, dolayısıyla da renk algısını etkileyeceğinden renk tercihleri iyi…
  • Boğaziçi’nin İhtişamlı Bekçisi: Rumeli Hisarı
    İstanbul'un Sarıyer ilçesinde Boğaziçi'nde bulunduğu semte adını veren Rumeli Hisarı ya da diğer bir deyişle Boğazkesen Hisarı, Fatih Sultan Mehmet…

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe