Tarihi Yapılara Eklenen Yeni Yapılar ve Strüktürler

  • Okunma 3078 defa
Tate Modern Sanat Müzesi Tate Modern Sanat Müzesi
24 Nis

Restorasyon projelerinde tarihi yapının olduğu gibi korunduğu çalışmaların yanı sıra yeni ek yapı ve strüktürlerinde gerçekleştirildiği çalışmalar yer alıyor. Tate Modern, her ne kadar tarihi binanın korunup sadece işlevlendirilmesiyle gerçekleşen bir dönüşüm projesi olsa da, yapıya yeni bir ek bina yapılması için yarışma açıldı. Yeni yapının önümüzde yıllarda tamamlanması öngörülüyor.

mimari donusum Porto Riko okul

Porto Riko'daki okul projesi, kampüste bulunan ve 20 yıldır hiç kullanılmayan atıl binalardan birini yeni cephe strüktürüyle kullanıma açılmasıyla tasarlanmış. Yerel bir mimarlık ofisinin gerçekleştirdiği çalışmada çıplak betonla inşa edilmiş orijinal yapı, paslı çelik olarak nitelendirilen ve üzerinde dikdörtgen açıklıklara sahip corten çelikle sarılmış. Yaratılan beyaz ve kahverengi renk oyununun yanı sıra cephe kabuğundaki dikdörtgen deliklere yer yer mavi, sarı, kırmızı ve yeşil plakalar eklenmiş. Mevcut yapı kütlesiyle kabuk arasında kalan koridorlar, geçirgen plakalar ve dikdörtgen deliklerle adeta bir ışık oyununa sahne oluyor. Yapının bahçesiyse dairelerle donatılmış bir oyun alanına dönüştürülmüş.

mimari donusum japonya tren istasyonu

Japon tasarım ofisi MIKAN’ın Tokyo’da gerçekleştirdiği ve tren istasyonundan ticari sergi alanına doğru bir dönüşümü konu edinen projesi de iki katlı bir yapıdan oluşuyor. Alt kat olduğu gibi korunup yeni bir işlev kazandırılırken üst kat tarihi ana yapıya ilave strüktürlerle tasarlanmış. Alt kattaki orijinal tuğla yapıya sergi alanları, satış mağazaları, yeme-içme noktaları yerleştirilmiş. Tren raylarının olduğu kotta ise mevcut yapıya ek olarak cam bir strüktür eklenmiş. Böylece yolcular tren saatlerini beklerken tıpkı bir sergi mekanındaymış gibi yapıyı gezebiliyor, geçmiş ve gelecek arasındaki iletişimlerini güçlendirebiliyor.

Son Düzenlenme Pazar, 24 Nisan 2016 17:16
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe