×

Uyarı

JFolder: :files: Yol bir klasör değil. Yol: /home/oda1salon/public_html/images/benimgalerim/001/okul-1

JFolder: :files: Yol bir klasör değil. Yol: /home/oda1salon/public_html/images/benimgalerim/001/okul-2

JFolder: :files: Yol bir klasör değil. Yol: /home/oda1salon/public_html/images/benimgalerim/001/okul-3

×

Bilgilendirme

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/benimgalerim/001/okul-1

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/benimgalerim/001/okul-2

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/benimgalerim/001/okul-3

Sıradışı Bir Okul Bahçesi

  • Okunma 8789 defa
Sıradışı Okul Bahçesi Sıradışı Okul Bahçesi Fotoğraflar:Miguel de Guzman
21 Mar

Okul bahçeleri, genellikle okul saatleri içinde rekreasyon alanı olarak kullanılan, çeşitli aktiviteler için alan sağlayan alanlardır. Bu alanların, farklı aktivitelerin aynı anda  gerçekleşebilmesine olanak sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerektiği aşikardır. Nitekim bir grup çocuk basket oynarken bir grup ise sadece koşturmak, ya da oturmak isteyebilir. Bu aktiviteleri belirlerken elbette yaş grupları da önemlidir. Sonuçta eğer bir okul bahçesinde projelendirmeye gidilecekse, talebe yönelik ve uygun olan aktivite alanlarını alana koymak, çakışan aktiviteler için ise neler yapabileceğinizi düşünmeniz gerekir.

Mimar Guzman de Yarza Blache aktivite çatışmaları için akıllıca bir çözüm bulmuş gibi görünüyor. Yer seviyesinden yüksekte, 33 metreye 35 metrelik, gerektiğinde basket, futbol ya da voleybol olarak kullanılacak bir spor sahası inşaa ederek alt boşluğun ise diğer aktivitelere ayrılabilmesini sağlamış. 

{gallery}benimgalerim/001/okul-1:120:120{/gallery}

Prefabrik beton platform simetrik kolonlarla desteklenmiş, sahanın çevresi ise hem güvenlik hem de oyun araçlarının aşağı düşmesini engellemek için metal kafes ile çevrilmiş.

{gallery}benimgalerim/001/okul-2:120:120{/gallery}

Alandaki iki ağaç orijinal yerinden alınmış, başka bir yere nakliye edilmiş, kafes sisteminin çevresine ise 300 farklı türde sarmaşık dikilmiş. 

okul bahçesi

Engelli çocuklarında sahaya kolaylıkla ulaşabilmesi için platforma iki yandan rampalarla çıkış verilmiş. Rampalar metal direkler üzerine konarak alandan da tasarruf edilmiş.

{gallery}benimgalerim/001/okul-3:120:120{/gallery}

Sahanın altında ise parlak renklerle neşeli bir atmosfer yaratmak için desenler çizilmiş. Çizilen desenler aynı zamanda çocuklar için doğal bir oyun elemanı da oluşturmakta.

okul bahçesi

Ziyaretçiler ve veliler  için bekleme-ziyaret alanları sunan bu okul bahçesi, akıllıca çözümleriyle de küçük kullanıcıları için eğlenceli mekanlar yaratıyor.

 

Kaynak: designboom.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son Düzenlenme Perşembe, 21 Mart 2013 19:02
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

3 yorum

  • aysel çok çocuk olasım geldi Pazartesi, 08 Nisan 2013 12:10 yazan aysel çok
  • Güler Bizim okullarda böyle bahçelerin olması için belki bir 100 yıl gerekiyordur. Gerçekten çok etkileyici bir çözüm olmuş. Salı, 02 Nisan 2013 07:46 yazan Güler
  • meliha hanım bizim okulların ne zaman böyle bahçeleri olacak? Cumartesi, 30 Mart 2013 16:18 yazan meliha hanım

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe