Salvador Dali’nin Muhteşem Müzesi

  • Okunma 4849 defa
Salvador Dali Müzesi Salvador Dali Müzesi
20 Kas

Biraz Deli Biraz Dahi… Dali’nin Muhteşem Müzesi

Salvador Dali’nin müzesi de tıpkı altına imzasını attığı resimler kadar eşsiz ve görülmeye değer. Barcelona’nın Figueras kasabasını özel kılan muazzam bir yapı Dali Müzesi.

Aslında bu bina, Dali’nin ilk resim sergilerine ev sahipliği yapan belediye tiyatrosundan başka bir yer değil. Bu binanın Dali Müzesi hâline gelmesi ise İspanya İç Savaşı sırasında yıkılmasından sonra başlayan bir hikâye. Yıkılan belediye tiyatrosu, sonrasında restore edilerek Salvador Dali’ye tahsis edildi.

dali muzesi spain figueras

Dali, tüm yenileme sürecini ve yapılan dekorasyonu titizlikle takip etti. Ortaya çıkan bina ise hem dış tasarımıyla hem de içindekilerle, Barcelona’ya yolu düşenlerin kayıtsız kalamayacağı eşsiz bir yapı olarak varlığını kanıtladı. Her yerinde Dali’den br imza bulacağınız bu müzenin kapısının üzerinde dev yumurta heykelleri yer alıyor. Müzenin girişinde ise siyah bir Cadillac bulunuyor. Bu Cadillac’ın üzerine konumlandırılmış bir bereket heykeli, onun da üzerinde yükselen bir sandal dikkat çekiyor. Bu sandalın, Salvador Dali’nin büyük aşkı Gala’ya ait olduğu söylenmekte. Ayrıca müzede yer alan hemen hemen her eserde de Gala’nın yansımalarını görmek mümkün.

dali theatre museum teatro

mae west odasi dali muzesi

Müzenin içinde baş döndürecek birçok eser var. Buna ek olarak içinizi ısıtacak bir detay da Dali’nin bir İstanbul ziyaretinde tasarımına hayran kalarak aldığı ayakkabı sandığının bu eşsiz müzede sergileniyor olması. 

salvador dali muzesi boyaci sandigi

Son Düzenlenme Pazartesi, 20 Kasım 2017 09:40
Ece Biliközen

3oda1salon yazarı Ece Biliközen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe