Cephesinde Ağaçlar Yükselen Renkli Banka

  • Okunma 4151 defa
Cephesinde Ağaçlar Yükselen Renkli Banka
22 Ara

Fransız tasarımcı Emmanuelle Moureaux’nun tasarladığı banka yapısı alışılmışın dışında bir cephe tasarımı ve iç mekan düzenine sahip. Japon bankası Sugamo Shinkin için geliştirilen tasarımda dışarı uzanan 12 adet renkli kübün oluşturduğu ritmik ve ilginç cephe kompozisyonu dikkat çekiyor.

sugamo-shinkin-banka-2

Cephede dışarı uzanan her bir küp hacmindense küçük bir ağaç yükseliyor. Mevsimlere göre farklı renk tonlarına geçiş yapan ağaçlar cepheye sürekli değişen bir görüntü kazandırıyor.

sugamo-shinkin-banka-3

Ağaçların arkasında bankanın gün ışığı almasını sağlayan pencere açıklıkları bulunuyor. Böylece ağaçlar, gün ışığının süzülmesini de sağlıyor. Bu şekilde bankanın içinde göz yormayan sakin bir ışık düzeyi oluşturulmuş. Öte yandan kübik hacimlerin pek çoğu belli bir ritim ve düzen oluşturmak için farklı renklere boyanmış. 

sugamo-shinkin-banka-4

İç mekansa oldukça minimal bir yaklaşımla tasarlanmış. Duvar ve tavan beyaz renkli. Duvarlar bankanın cephesindeki desenle işaretlenmiş. Bekleme salonundaki koltuklar da cephenin renklerinde tercih edilmiş.

sugamo-shinkin-banka-5

Fotoğraflar: © daisuke shima / nacasa & partners

Kaynak: designboom.com

Son Düzenlenme Cuma, 15 Nisan 2016 08:07
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

  • Fotoğraflarla Güzelleşen Özgün Mekanlar
    Anılarla Süslü Duvarlar Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok alanda ve anlamda yükselen toplum, anılarını biriktirme konusunda dijitale mahkum kaldı.…
  • Atatürk’ün İstanbul’daki Gözde Mekanları
    Herkesin İstanbul’da müdavimi olduğu mekânlar vardır. Bu yazımızda Mustafa Kemal Paşa’nın İstanbul’daki gözde mekânlarından bazılarını sizler için derledik. 1.         1924…

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe