Marsilya'da Açılan Akdeniz ve Avrupa Medeniyetleri Müzesi

 • Okunma 3846 defa
Akdeniz ve Avrupa Medeniyetleri Müzesi Akdeniz ve Avrupa Medeniyetleri Müzesi Marsilya
22 Ağu

Fransa'nın Yeni Medeniyetler Müzesi Marsilya'da!

Fransa’nın geçmişten günümüze kültürel ve sanatsal aktivitelerde önemli bir yeri olmuştur. Marsilya da bu açıdan Fransadaki önemli merkezlerden biridir. Rudy Ricciotti tarafından tasarlanan bu merkez oldukça ilgi görüyor.

Marsilya’daki tarihi bir yerleşime paralel bir konuma sahip bu yeni müze, eski bir liman, deniz, gökyüzü ve tarihi yerleşimle bir arada özel bir konuma sahip bir yerde inşa edilmiş.

Marsilya-modern-muze-1

2013 Avrupa Kültür Başkenti Marsilya

2013 Avrupa Kültür Başkenti seçilen Marsilya’da bu yıla özel olarak çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapacak olan bu müze, farklı ve sıradışı dış kabuğu ile de oldukça ilgi çekiyor. Kare plana sahip bu müzenin orta kısmında, müzenin kalbini oluşturan ana mekanlar bulunuyor.

Dekoratif beton dış cephe, dışarıdan bakıldığında dantel bir duvağı andırıyor.Tasarımcı ekip tarafından her detayı özenle tasarlanan bu müzede, özenli bir beton işçiliği ile yapılan bu dış cephe kaplaması özellikle gece aydınlatmalarıyla oldukça ihtişamlı bir atmosfer yaratmakta.

Mucem-9

Kare bir cam kutunun dışına uygulanan bu dekoratif betondan dış cephe,iç mekandan da algılanıyor ve şeffaf bir kutuya ışık ve gölge oyunlarıyla farklı bir duruş sergiliyor. Avrupa ve Akdeniz medeniyetlerinin  tarihini, güzelliklerini ve zenginliklerini anlatan pek çok aktivite ve özel sergilere ev sahipliği yapan ve yapacak olan bu müze, 1 yıl boyunca da Avrupa Başkenti bir şehre tanıklık etmenin ayrıcalıklarını yaşatacak.

Mucem-15

Ayrıca iç mekanda oldukça vurucu ögelere yer verilen bu müze, üst kotlardan karşıya hafif bir rampayla bağlantı kurmakta. Müze iç mekanları olduğu kadar dış mekanda kurduğu ilişkiyle de özenli bir tasarım. Geniş açıklıklar,ferah bir giriş, seyir alanları ile hem müze çevresinde hem de karşı kıyıyla  bağlantı kuruyor. .Karşı kıyıdaki 17.yüzyıldan kalma tarihi kilise Fort-Saint –jean ile kurduğu ilişki açısından da korumacı ve eski ile yeniyi bir arada deneyimleme fırsatı sunuyor.

Marsilya Medeniyetler Muzesi

Son Düzenlenme Perşembe, 22 Ağustos 2013 07:23
Pelin Serin

3oda1salon yazarlarından Pelin Serin İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

 • Japonya’da Bir Orman Evi : The Shell Residence
  Japonya’nın Karuizawa Ormanları'nda yer alan modern tasarımlı bu ev çevreyle inanılmaz bir kontrast yaratırken aynı zamanda doğayla uyumlu olabilmeyi başarabilmiş özel…
 • Ev Dekorasyonunda Renk Tercihleri
  Ev dekorasyonunda, odaların cepheleri, güneş alıp almamaları, tavan yüksekliği odaların aydınlık durumunu, dolayısıyla da renk algısını etkileyeceğinden renk tercihleri iyi…
 • Atatürk’ün İstanbul’daki Gözde Mekanları
  Herkesin İstanbul’da müdavimi olduğu mekânlar vardır. Bu yazımızda Mustafa Kemal Paşa’nın İstanbul’daki gözde mekânlarından bazılarını sizler için derledik. 1.         1924…
 • Fotoğraflarla Güzelleşen Özgün Mekanlar
  Anılarla Süslü Duvarlar Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok alanda ve anlamda yükselen toplum, anılarını biriktirme konusunda dijitale mahkum kaldı.…

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe