Doğayla Barışık, Çevreye Duyarlı Bir AVM

  • Okunma 5317 defa
Doğayla Barışık, Çevreye Duyarlı Bir AVM
11 Ara

Sürdürülebilirlik, daimi olma yeteneği olarak adlandırılır. Ekolojik anlamdaki karşılığı ise biyolojik sistemlerin çeşitliliğinin ve üretkenliğinin devamlılığıdır. Mevcut sistemdeki sürdürülebilirliğin mimari karşılığı ise insan ihtiyacı olan yapıların doğa ile nasıl bütünleşebileceği ve bu bütünleşmenin ne derecede yeşili karşılayabileceği olabilir. Türkiye'de hızla artan AVM (alışveriş merkezi) yapımı, elbette bizdeki kadar yoğun olmasa da dünyada da gerçekleşiyor. Ancak burada sorulabilecek doğru soru, AVM'lerin aynı zamanda yeşil alan olup olamayacağı, bir meydana ve hatta bir kent parkına dönüşüp dönüşemeyeceği olabilir. MVRDV, Barselona'da rezidans ve AVM olarak kullanılacak Maquinnext projesinde bu soruların cevaplarını vermeye çalışıyor.

maquinnext-surdurulebilir-bir-avm-ornegi-2
Proje açık tasarlanan bir alışveriş merkezinden ve onun üzerinde yükselen konut yapılarından oluşuyor. MVRDV, alanı bir yeşil alana dönüştürebilmek için AVM'yi yerin altına alıyor ve üst kotu tamamen yayalara ve yeşile bırakıyor. Bölgede artan konut ihtiyacını gidermeye yönelik yapılan bu çalışma, aynı zamanda şehire yeni bir kamusal park kazandırmayı amaçlıyor. Rekreasyonel faaliyetlerin gerçekleştirileceği yeşil alan, bölge halkının temiz hava, dinlenme, spor yapma ihtiyacını da karşılayacak. Bu yeşil çatı aynı zamanda doğal ısı yalıtımı da sağlayacak. AVM'nin minimum enerji harcayarak yazın serin, kışın ise sıcak kalmasını sağlayacak. Öte yandan alandaki yağmur suları toplanıp filtre edildikten sonra parkta yeniden kullanılacak.

maquinnext-surdurulebilir-bir-avm-ornegi-4

Maquinnext, "eğer ısrarla AVM yapacaksak o zaman sürdürülebilir yapalım" mottosuyla yola çıkan, önceliği yeşil alana veren, bu anlamda başarılı bir proje.

Kaynak; inhabitat.com

Son Düzenlenme Perşembe, 11 Aralık 2014 08:45
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe