Malezya nın Simgesi Petronas İkiz Kuleleri

  • Okunma 2801 defa
Malezya nın Simgesi Petronas İkiz Kuleleri
29 Mar

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bulunan Petronas Kuleleri, dünyanın en  görkemli ve yüksek binaları arasında yer almaktadır.  1998 ve 2004 arasında dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni olan Petronas İkiz Kuleleri , Petronas Petrol Holding’in de yönetim binasıdır.

452 m yüksekliğinde ki Petronas Kuleleri 2004 yılına kadar dünyanın en yüksek gökdeleni ünvanındayken, Taipei 101 binasının inşasının bitmesiyle dünyanın en yüksek gökdeleni olma unvanını kaybetti. 170.m yükseklikte 41 ve 42.ci katlar arasındaki çelik köprü ile kuleler birbirine bağlıdır. Köprü 2000 yılında kullanıma açılmıştır. Uzunluğu 58 m olan bu köprü 750 ton ağırlığındadır.

petronas towers

Kuleler, birçok alışveriş merkezi, doğal bilimler müzesi "Petrosains" , bir senfoni orkestrası, bir sanat galerisi ve birçok büro için alan sağlamaktadır. Bakıldığı zaman birçok sosyal faaliyet için kullanıma elverişlidir.Kulelerden her biri 76 asansöre sahip olup, bunların 29 tanesi her seferinde 26 kişi taşıyan çift katlı asansörlerdir.İnşaat için 37.000 Ton çelik kullanılan yapıda 32.000 adet pencere vardır.

petronas malezya

Kuleleri en güzel gören manzara, 421 m yükseklikteki Menara Kuala Lumpur'dendir (Manera Kuala Lumpur TV kulesi). Yıl boyunca birçok turist tarafından ziyaret edilen Petronas Kuleleri, mimari açıdan parmakla gösterilecek bir görkeme sahiptir ve kendisine bakanları hayrete düşürmektedir.

petronas kulesi

Son Düzenlenme Pazartesi, 28 Mart 2016 07:41
Mutlu Çaylak

3oda1salon yazarı Mutlu Çaylak Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü 2. sınıf öğrencisidir

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe