Konteynırlarla Tasarlanmış Harika 10 Yapı

  • Okunma 5448 defa
Konteynırlarla Tasarlanmış Harika 10 Yapı
11 Şub

Çoğunlukla gemi taşımacılığında kullanılan konteynırlar, yapım maliyetlerinin, gönderildiği ya da alındığı yere geri göndermekten ve aynı işlev için yeniden kullanmaktan daha ucuz olması nedeniyle bir daha kullanılmıyorlar. Kargonun ulaştığı yerde içi boşaltıldıktan sonra terk ediliyorlar. Son zamanlarda mimarlar ve tasarımcılar bu ürünlerin ne kadar kullanışlı olabileceğini, doğaya adapte edilebileceklerini ve hatta yeni bir yapının tasarlanmasında kullanılabileceklerini fark ettiler. Taşıması kolay, işlenebilir ve ucuz olan bu konteynırlar pek çok yeni tasarıma ilham kaynağı oluyor. Endüstriyel tarz ile bütünleşebilecek bu yapılar, modern çizgi ve materyaller ile bir araya getirilip ortaya ana strüktürünün konteynır olduğunu fark edemeyeceğiniz, fark etseniz bile bunun başarılı bir çalışma olduğunu düşüneceğiniz projeler yapılıyor. Sizin için derlediğimiz 10 konteynır ile yapılan yapı tasarımı tüm bu algılamaları içerisinde barındırıyor.

konteynirlarla-tasarlanmis-10-yapi-1

Tasarımlardan biri NL Architects’in olan geçici otobüs durağı Hollanda’da tasarlanan strüktür, yolculara farklı bir bekleme deneyimi sunuyor.  Bir başka tasarım ise renkli konteynırlarla tasarlanmış olan köprü projesi. Konteynırlarda bulunan delikler ve çıkmalar tasarım içerisinde seyir noktası oluşturuyor.

konteynirlarla-tasarlanmis-10-yapi-7

Bir başka tasarımı ise Studio Arte’nin ürettiği genç çiftler için tatil eviprojesi oluşturuyor. Kırmızı renkli bu konteynır tıpkı bir evin duvarları gibi düşünülmüş. Diğer tasarımlarsa çocuklar için yapılan renkli oyun alanlarından, sıfır karbon tüketimine dayalı tasarlanmış konut yapıları ve kurumsal binalardan oluşuyor.

konteynirlarla-tasarlanmis-10-yapi-10

Son Düzenlenme Çarşamba, 11 Ocak 2017 10:57
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe