Modern Sanat Müzelerinin Gözdesi Guggenheim

  • Okunma 3255 defa
Guggenheim Müzesi - New York Guggenheim Müzesi - New York
08 Nis

İlgi Çekici Müze  Guggenheim 

İspanya’nın Bask bölgesinde yer alan  modern sanat müzesi Guggenheim Müzesi, 1977 yılında yapılmıştır. Guggenheim’i önemli ve özgün kılan başka hiçbir yapıya benzemeyen ilginç mimarisi ve Bilbao şehrine kattığı vizyondur. Şehre kattığı değer ve vizyonla birlikte şehrin en gözde sanat müzesi olarak dünyada birçok turist tarafından uğrak yerlerden birisi olmuştur.

 guggenheim bilbao 01 1

Guggenheim; limanın ve fabrikaların domine  ettiği ve ilk bakışta sıkıcı gözüken şehirde yenilenmenin sembolü olmuştur. Büyük bir kısmı titanyumdan inşa edilen yapı, endüstriyel havasıyla şehrin mevcut ruhunu, akıl almaz, modern mimarisi ile de değişimi çok güzel yansıtmaktadır.

Guggenheim Müzesi’nin mimarı, günümüzün en ünlü mimarlarından Frank Gehry’dir. Mimari camiadan şehirlilere herkesi tatmin eden bu eşsiz yapı balık figürlerine sempatisi olan mimar Frank Gehry, eski liman bölgesinde yapılan yapının da balığa benzemesi hiç sürpriz olmamıştır.

 guggenheim bilboa 1

Guggenheim Müzesi’nin yapı kütlesini, yukarı doğru açılarak yükselen beyaz renkli betondan yalın görünüşlü bir sarmal bant oluşturur. İç mekana bakıldığında ise aynı sarmal bir rampa altı kat yüksekliğine ulaşır. Rampanın ortasındaki boşluk tepede, paslanmaz çelikten bir konstrüksiyonu olan cam bir kubbeyle örtülmüştür. Sarmal dış duvarın iç yüzüne asılmış resimler, en yukarıdan başlanıp rampadan döne döne inilerek izlenir.

guggenheim muzesi

Son Düzenlenme Perşembe, 07 Nisan 2016 12:53
Mutlu Çaylak

3oda1salon yazarı Mutlu Çaylak Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü 2. sınıf öğrencisidir

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe