Eğlenme Üzerine Bir Ofis Dekorasyonu: Human.Kind Advertising

  • Okunma 3862 defa
Human.Kind Advertising Human.Kind Advertising Ofis Tasarımı
11 Mar

Ofisler hepimizin aklına sıkıcı yerler olarak gelir. Gün boyu orada nasıl zaman geçireceğiz sıkıntısı bir yana iç karartıcı ve oldukça resmi ofisler aklımıza gelse de günümüzde  bu kural epey değişmiş. Artık ofisler de günümüz eğlencesinden nasibini almış durumda. İşte buna güzel bir örnek Güney Afrikalı reklam acentası Human.kind Advertising kendine yepyeni canlı renkli ve eğlenceli bir ofis yapmış. İç mekanlarını tamamıyla yenilen firma, Bu projede PPS Architects ile başarılı bir çalışma çıkarmış.

ofis dekorasyon

‘’Tasarım sırasında yapılması istenen şey aslında belliydi.Profesyonel bir iş ve de Güney Afrika'nın o eşiz egzotik tadının anlaşılması istenmişti’’ diye açıklamış tasarımcı ekip. İç mekanlar tasarlanırken aslında en zor olan mevcut durumdaki kopuk alanların birbirine nasıl bağlanacağı konusuymuş. Ama başarılı ekip bunu da kolayca aşmış. Tasarım bölümlenmemiş, belli birtakım sürekliliklerle ’’adeta bir mekandan diğerine akması ‘’ sağlanmış.Tabi bunda kullanılan eğlenceli malzeme, detaylar ve kurgu da son derece önemli.

ofis dekorasyon

Ofis iç mekanları yeniden tasarlanırken daha aydınlık ve daha dinamik ilişkileri sağlayabilecek şekilde yeniden tasarlanmış. Dıştan başlayıp içte de devam eden yapay çimle kaplanmış bölmeler dıştaki giriş bölümüyle iç kısımdaki bekleme ve görüşme alanlarını birleştirmiş. Ayrıca farklı ve kendine özgü bir üslup oluşturmuş. Güney Afrika' nın tarihi özellikleri de göz önünde bulundurulmuş, bazı etnik  malzeme ve figürler modern karşılıklarıyla birlikte kombine edilmiş. Damask duvar kağıdı geleneksel Afrika dokusuna uygun olarak seçilmiş, merdivende ise oraya özgü ‘’boma’’ formu kullanılmış.

ofis dekorasyon

Ofisin içinde ayrıca çok hoş dekore edilmiş küçük bir kütüphane ve okuma odası tasarlanmış. Oldukça renkli ve modern olan bu tasarımda sarı mavi ve magenta renkleri seçilerek, kütüphane havasından çok insanın kendini evinde hissedebileceği oturma odası rahatlığı ve canlılığı katılmış. Ayrıca toplantı odalarında da aynı tutum devam etmiş. Çalışma ortamını rahatlatmak ve daha renkli bir ortamda çalışmak isteyen firma için koltukların döşeme malzemelerinden tavan süslerine ve aydınlatmalara kadar oldukça canlı ve eğlenceli malzemeler kullanmış.

51360136b3fc4ba1c700004a human-kind-advertising-pps-architects 5-528x351

Lamine ahşaptan renkli levhalara, yine lamine banklardan kullanılan yapay çime kadar tüm iç mekan aslında günlük hayatta karşımıza çıkan malzemelerin yeniden modern bir şekilde yorumlanmış hali gibi. Artık bu ofise girince kimsenin canı sıkılmıyor, herkes adeta evindeymiş gibi rahatça çalışıyordur.Bunu gördükten sonra hepimiz  böyle rengarenk bir masamız sandalyemiz olsun, kahve molalarında çime oturup keyif yapalım isteriz öyle değil mi?

Son Düzenlenme Pazartesi, 11 Mart 2013 12:28
Pelin Serin

3oda1salon yazarlarından Pelin Serin İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe