Dünyanın En Sıradışı 6 Köprüsü

  • Okunma 15289 defa
İlginç Köprüler İlginç Köprüler
15 Eki

İlginç Köprüler

Rakotz Köprüsü, Almanya

rakotz-koprusu-1

Kromlau Almanya'da yer alan Rakotz Köprüsü ağaçların içinde, suda yansıyan görüntüsü ile anlamını çoğaltıyor. Ortamı ile farklı bütünleşmelere giden 6 köprü seçkisi sunuyoruz.

Langkawi Köprüsü, Malezya

langkawi-koprusu-2

Malezya'da gökyüzüne uzanan Langkawi Köprüsü mimar Mayur Kanaiya tarafından tasarlandı. Pulau Langkawi Adası'ndaki Gunung Mat Cincang Dağı'nda yükselen 125 m uzunluğundaki kıvrılan köprü özel bir ayak tasarımına sahip. Dağı, ormanı, gökyüzünü izlemek için heyecan verici bir deneyim sunuluyor.

Ağaç Kökleriyle Örülen Köprüler, Hindistan

agac-koku-ile-orulen-kopru-3

Ormanın içinden doğan bir yol gibi gözüken köprü ağaç köklerinden örülüyor. Hindistan'ın Meghalaya eyaletinin Cherrapunji köyünde insanlar ağaç köklerini bambu destekleri ile belli bir yöne büyümesi için eğiterek köprü yapıyorlar. Bazı köprüler 30 m uzunluğundan daha uzun inşa ediliyor ve 50 kişiyi taşıyabiliyor.

Musa Köprüsü, Hollanda

moses-bridge-4

Batan köprü Halsteren köyü yakınında Hollanda'da yer alıyor. Fort de Roovere kalesi yakınında yer alan hendeğin bir devamı olarak tasarlanan köprü suyun içinden geçtiği için Musa Köprüsü adını alıyor. Köprünün duvarları baraj gibi davranarak suyun girişini engelliyor.

Yuvarlanan Köprü, İngiltere

rolling-bridge-5

Londra'daki 12 m uzunluğundaki Rolling Bridge bir yöne kıvrılarak Grand Union Kanalı'ndan botların geçmesine izin veriyor. 8 adet ahşap ve metal parçanın birleşmesi ile oluşan köprü iki ucu birleşip sekizgen oluşana dek kıvrılıyor. 

Shaharah Köprüsü, Yemen

shaharah-koprusu-yemen-6

Yemen'deki Shaharah Köprüsü sarp kayalıklar içinde insanların kendine açtığı yolu sergiliyor. Pek çok kişi için bu taş köprü zorluklara karşı direnmeyi sembolize ediyor.

Kaynak: http://www.bbc.com/travel/

Son Düzenlenme Pazartesi, 06 Ocak 2014 09:07
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe