Dünyada Gerçekleştirilen En İyi Mimari Dönüşüm Örnekleri

  • Okunma 6240 defa
Mimari Dönüşüm Örnekleri Mimari Dönüşüm Örnekleri
09 Eki

Endüstriyel binalardan konutların dönüşümüne uzanan onlarca çalışma, iyi irdelenerek gerçekleştirildiği zaman mimari dönüşüm projelerinin ne kadar etkileyici olduğunu gösteriyor. Restoranları ve mağazalarıyla bir landmark olarak tanınan San Francisco'daki Ghirardelli Meydanı, Amerika’daki ilk büyük restorasyon çalışması olarak bilinir. 1964 yılında açılan meydan, 1982’de Ulusal Tarihi Mekanlar listesine de alındı. Ülkemizde ise son günlerde mimari dönüşüm alanında yapılmış en önemli çalışma tarihi Bomonti Bira Fabrikası oldu. İlk olarak 1890 yılında açılan fabrika, eski işlevini yitirmesiyle bir mimari dönüşüm projesine konu olmuştu. Restorasyonu tamamlanan yapı, içerisinde kafelerin ve dükkanların da bulunduğu, atölyelerin, gösterimlerin gerçekleştirildiği bir sanat merkezine dönüştü.

ghiradelli square

 Tate Modern'den Stedeljik Müzesi'ne Mimari Dönüşümün Hikayesi

Restorasyon projeleri denildiğinde akıllara gelen çalışmalardan en önemlisi Londra’da yer alan Tate Modern sanat merkezidir. İlk olarak 1891 yılında inşa edilen ve aslen bir elektrik istasyonu binası olan yapı, 1994 yılında Tate Galerisi’ne verilerek sanatsal bir işlev kazanır. Bölge olarak da bir dönüşümün hakim olduğu Londra Dokları’ndaki çalışmada eğitim yapıları, performans alanları, ofis birimleri ve yeme-içme alanları da yer alıyor.

mimari donusum tate modern

mimari donusum tate modern2

Dönüşüm projeleri arasında en çok rastlananlar kullanımını tamamlamış fabrikaların yeniden işlevlendirme çalışmaları oluyor. Philadelphia’da da konumlanan eski bir fabrika da gerek yapıların iç mekanları gerekse açık alanları değerlendirilerek bir konut kompleksine dönüştürülmüş. Cam ve malzeme kullanımıyla çeşitlendirilen iç mekanlar alışılmış bir evden daha kullanışlı alanları ortaya çıkarmış. Çelik strüktürlerin oluşturduğu köprüler, merdivenler ve çıkmalar üzerinde yürünülebilen, oturulan veya oynanan keyifli alanlar yaratmış. Yarı geçirgen bölücüler olarak rol üstlenen mevcut çelik ızgaralar ise aynı zamanda bitkilerin sarıldığı dikey panellere dönüşmüş.

mimari donusum Philadelphia konut

Ünlü Hollandalı mimarlık ofisi MVRDV’nin Schidam’daki Stedeljik Müzesi dönüşüm projesi, pratikte kırmızı raflarla yeniden işlevlendirilen bir şapel yapısı. Neoklasik tarzın hakim olduğu mevcut yapı, yeni raflarla moderne yüzünü dönüyor ve müzenin giriş, dinlenme ve okuma alanı olarak kullanılıyor. İlk olarak 1787 yılında inşa edilen şapel, özgün bir tasarımla anıtsallığını vurgulamaya devam ediyor.

mimari donusum Stedeljik Muzesi

 

Son Düzenlenme Salı, 10 Ekim 2017 09:39
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe