Doğayı İçine Alan Çay Evi

  • Okunma 2612 defa
Doğayı İçine Alan Çay Evi
19 May

Tokujin Yoshioka, Japon kültürünün önemli unsurlarından biri olan çay evini çağdaş bakışla yeniden yorumladı. Kyoto’da tasarladığı Kou - An Çay Evi, çay evinin sadece modern bir yorumu değil aynı zamanda geleneksel mimari stili mimarlık ve estetikle yoğuran bir proje.

 

dogayi-icine-alan-cay-evi-7

 

Tokujin Yoshioka, bir dizi transparan camı çeşitli kalınlıklar ve formlarda tasarlayarak ziyaretçileri geleneksel Japon tarihini hissetmelerini ve kültürün günümüz toplumundaki yerini düşünmelerini amaçlıyor. Ormanlık bir arazinin içinde yer alan Çay Evi, doğanın içindeki güzelliği aktarmayı amaçlıyor. Kyoto’nun doğal güzelliğini ortaya çıkarmayı amaçlayan proje, arazinin 220 metre üstünde konumlanıyor.

 

dogayi-icine-alan-cay-evi-8

 

Proje, bu yönüyle de bir seyir alanı haline geliyor. Tokujin Yoshioka, yalnızca gelenekseli modernle yoğurarak yansıtan bir proje ortaya koymak istemediğini belirtirken sözlerine “Çay evinin, neden Japon kültürünün önemli bir sembolü olduğunu, doğayla iç içe gelen ziyaretçi için geçmişin nasıl görünür hale gelebileceğini ortaya koymak istedim” diyerek devam ediyor. 

 

 

Fotoğraflar: © Yasutake Kondo

Son Düzenlenme Pazartesi, 18 May 2015 13:32
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe