Çin'de Mozaiklerle Bezenmiş İhtişamlı Bahçe

  • Okunma 4930 defa
Seramik Müzesi ve Mozaik Bahçesi Seramik Müzesi ve Mozaik Bahçesi Çin
12 May

2013 yılında Dünya Peyzaj Sanatı Expo’suna (World Landscape Art Exposition) Çin ev sahipliği yaptı. 176 ha alandan oluşan sergi alanı şimdi park olarak işlevini sürdürüyor. 20 grup tarafından tasarlanan 20 bahçe, pek çok ulustan peyzaj mimarına tasarlama imkanı verdi. Sembolik ve eşsiz güzellikteki tasarımlar, tasarımcıların kendi ülke kültürlerini yansıtmaları için büyük imkanlar tanıdı. Bu tasarımlardaki dikkat çeken örneklerden biri de Hollanda grubunun tasarladığı Seramik Müzesi ve Mozaik Bahçesi olmuştu.

seramik-muze-mozaik-bahce-1

 

Tasarım grubu kendi kültürlerinin renkliliğini yansıtmak ve tarihi dokulara dikkat çekmek için arkaik desenli mozaiklerle tasarıma başladı. Nitekim mozaik antik çağlardan beri tasarımın temel parçalarından biri olmuştu. Bahçe tasarımındaki geometrik formlar çeşitli türlerdeki bitkiler ve farklı renklerdeki mozaiklerle oluşturuldu. Yerde giden peyzaj dikeyde de yükselerek bir bütünlük sağlamakta.

seramik-muze-mozaik-bahce-2

Çevresinden kopartılan alan, adeta bir cennet köşesi halinde sergilendi. Kırık mozaik parçaları ve onların envaı renk ve dokuları bize Antoni Gaudi’nin Park Guell’ini anımsatıyor. Bahçe içerisinde yürüyenler, oturup dinlenenler, bisiklet sürenler parkı her noktada yeniden keşfetme imkanı buluyor. Öyle ki tasarım geometrisi sayesinde Seramik Müzesi ve Mozaik Bahçesi, her noktada farklı bir perspektif sunuyor.

seramik-muze-mozaik-bahce-4

Kaynak:  landarchs.com 

Son Düzenlenme Çarşamba, 14 May 2014 10:18
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

1 yorum

  • GÜLSEN ÇELIK yazıyı okumadan ben de aynı şeyı düşündüm.Evet Gaudı .Sanırm çok gezen doğulular oradan ilham almışlar. Pazar, 04 Ocak 2015 17:54 yazan GÜLSEN ÇELIK

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe