Brezilyalı Milyarderin Sanat Parkı

  • Okunma 8878 defa
Brezilyalı Milyarderin Sanat Parkı
13 Şub

Brezilya'nın en başarılı iş adamlarından biri olan ve Çin'e milyonlarca dökme demir satarak isminden söz ettiren maden girişimcisi Bernardo Paz'ın son hayali sanat severler için kırsal bölgede "Disneyland". Hali hazırda Latin Amerika'da en çok konuşulan sanat konularından biri olan, Minas Gerais şehri tepelerinde yayılan kırsal arazi içerisindeki Inhotim Kültür Enstitüsü'nü modern bir Disneyland'a çevirmek için inşaa edilen yapılar, çağdaş sanat severlerin yeni uğrak yeri...

Komplekste 10 lüks otel, Brezilya'nın en ünlü şeflerinden biri olan Alex Atala'nın yönetiminde bir restoran, bir tiyatro ve bir konferans salonu bu çağdaş sanat merkezinde yer alıyor. Paz, bu mekanı "sadece kuş cıvıltıları içerisinde, telaş ve stresten uzak, eğlenceli ve ziyaretçilere huzur vaad eden Disney benzeri bir yer" olarak tanımlıyor. Ayrıca bu mekanın kendisi özel bir yer olmadığını Inhotim'e kalıcı bir sanat merkezi yapmak amacıyla tasarlanacağını belirtti. 10 otelin tasarımı, bölgenin sanat simgelerinden biri olan ve kendisine ilham vermesi için çalışmalarını dans gruplarıyla beraber yürüten Freuza Zechmesiter yaptı.

1980'lerde aktif olarak kullanılan, Brumadinho şehri merkezindeki Belo Horizonte'nin 65 km çevresinde yer alan maden bölgesinde, Paz'ın servetinin sadece bir kısmını oluşturan 3000 dönümlük çiftlik bulunuyor. Paz'ın peyzaj mimarı olan arkadaşı Roberto Burle Marx'ın yardımıyla botanik bahçesine dönüştürülen bu çiftlik bundan böyle sanat severlere hizmet edecek. 1990'ların sonlarında Paz, artan sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapması için Inhotim galerilerini oluşturmaya başlamıştı. 

Tate Modern ve Kew Gardens karışımı olan Inhotim'de aşağı yukarı 12 sanat pavyonu, Hélio Outikika, Cildo Meirelles ve Vik Muniz ve Doug Aitken gibi Brezilyalı sanat devlerinin yanısıra Dominique Gonzalez Foerster ve Steve McQueen gibi uluslararası isimlerin eserlerine de ev sahipliği yapıyor.

Yaptığı bir söyleşisinde dünyada hiç kimsenin Inhotim MoMA, Tate veya Pompidou gibi sanatını gösteremediğini söyleyen Paz, galerisinde 200 Picasso eseri olsada Inhotim'in varlığının insanları çok daha fazla duygusallaştırdığını belirtti.

Son Düzenlenme Perşembe, 18 Aralık 2014 07:47
Yıldırım B.

3Oda1Salon.net'in misafir yazarlarındandır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe