Bir Taşocağının Cennete Dönüşme Hikayesi

  • Okunma 3953 defa
Bir Taşocağının Cennete Dönüşme Hikayesi
14 Kas

İngiltere’nin güneybatı ucundaki Cornish kıyısında,peyzaj mimarlığı tarihine altın harflerle yazılan bir proje gerçekleştirildi. Eden Projesi, kil çıkartılan eski bir taşocağının, kullanımı bittikten sonra nasıl doğaya ve insana kazandırılabileceğine dair oldukça başarılı bir örnek.

Taşocağının kıvrımlı ve eğimli yüzeylerinden ve içerisindeki taşıma yollarından türeyen proje, eski bir plak yapımcısı olan Tim Smith ve peyzaj alanında başarılı Philip McMilan ve Peter Thoday’in ortaklığıyla gerçekleştirildi.

tas-ocaginin-cennete-donusmesi-9

Serginin ana merkezi, 240 metre uzunlukta, 110 metre genişlikte ve 55 metre yüksekliğindeki Amazon,Batı Afrika, Malezya ve Okyanusya’dan getirilen bitkilerin yeraldığı sera. Daha küçük olan serada ise daha yavaş büyüyen türden bitkiler bulunuyor.

Proje, içerisinde 3.865 türe ait 97.400 bitki bulunduruyor. Yapılan seralarıyla, kurulmuş en büyük iskele sınıfından Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren Eden Projesi, bitkilerin gelişip büyüyebilmesi için taşocağının toprağını da kullanarak endüstriyel bir süreç içeriyor. Özellikle genç ziyaretçiler için eğlenceli eğitim aktiviteleri ve turları düzenlenen botanik parkında, taşocaklarının nasıl yeniden kullanılabileceği, farklı bitki türleri ve gelişimleri öğretiliyor. Ziyaretçilerine çeşitli atölyelerle bitki dikimleri de öğretilmektedir.

tas-ocaginin-cennete-donusmesi-2

Eğer İngiltere’ye yolunuz düştüyse ve yapacak bir aktivite arıyorsanız vaktinizi ayırıp bu botanik parkını ziyaret etmenizde fayda var. Nitekim, temiz havası, renkli ve bol yeşilli atmosferiyle size oldukça huzurlu ve ilham verici bir gezi sunuyor.

Kaynak; edenproject.com

 

Son Düzenlenme Salı, 26 Nisan 2016 14:40
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

  • Japonya’da Bir Orman Evi : The Shell Residence
    Japonya’nın Karuizawa Ormanları'nda yer alan modern tasarımlı bu ev çevreyle inanılmaz bir kontrast yaratırken aynı zamanda doğayla uyumlu olabilmeyi başarabilmiş özel…
  • Ev Dekorasyonunda Renk Tercihleri
    Ev dekorasyonunda, odaların cepheleri, güneş alıp almamaları, tavan yüksekliği odaların aydınlık durumunu, dolayısıyla da renk algısını etkileyeceğinden renk tercihleri iyi…
  • Boğaziçi’nin İhtişamlı Bekçisi: Rumeli Hisarı
    İstanbul'un Sarıyer ilçesinde Boğaziçi'nde bulunduğu semte adını veren Rumeli Hisarı ya da diğer bir deyişle Boğazkesen Hisarı, Fatih Sultan Mehmet…

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe