Avustralya'nın Simgesi Sydney Opera Binası

  • Okunma 5388 defa
Avustralya'nın Simgesi Sydney Opera  Binası
06 Oca

Muhteşem Mimarisiyle Sydney Opera Binası

Sadece almış olduğu ödüller ya da portakal kabuğunu andıran görüntüsü ile değil ülkenin ve şehrin ikonu haline gelen bir bina olmasıyla dikkatleri üzerine çeken Sydney Opera Evi ilginç mimarisi ile de 20.yüzyılın en önemli yapılarından biri olmuştur.  Aynı zamanda Opera Evi’nin mimarı Danimarkalı Jørn Utzon bu eseriyle 2003 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır. 1957 yılında Sidney Opera Evi için açılan mimarlık yarışmasını dilimlenmiş portakal kabuklarını andıran tasarımı ile kazanan Jørn Utzon’ın projesinin hayata geçmesi ise oldukça uzun bir zaman aldı. Çeşitli aksaklıklara mağruz kalan yapı  16 yılda tamamlandı.

sydney-avustralya

Projenin hayata geçirilmesi belirlenen süreyi ve bütçeyi aşınca, bakanlık ile sorunlar yaşayan Utzon görevinden istifa etmek zorunda kalıyor ve bir daha Avustralya’a hiç dönmemek üzere Sidney’den ayrılıyor. Jørn Utzon projeyi bırakmak zorunda kaldığında dış cephe ve kabukların inşaatı tamamlanmış ancak binanın içi henüz bitmemişti. Yapı 1973 yılında tamamlanarak 20 Ekim tarihinde Kraliçe II. Elizabeth tarafından kullanıma açılmış. Yaşanan sorunlar yüzünden mimar Utzon törene davet edilmemiş ve açılış töreninde kendisinden hiç söz edilmemiş. Ancak daha sonra mimara Avustralya’nın en önemli nişanlarından “Companion of the Order of Australia” verilmiş ve Opera Evi’nin giriş kısmının yeniden tasarlanması için Sidney’e davet edilmiş. İkinci açılış 2006’da yapılmış ancak bu sefer de Utzon sağlık problemleri nedeniyle açılışa katılamamış.

sydney-sidney

Mimari özelliklerinden bahsedecek olursak bina, 183 metre uzunlukta ve 118 metre genişlikte olup 1.8 hektarlık bir alanı kaplar. Benzersiz çatısı ise 67 metredir. İsveç 'ten getirilmiş 1.056.000 adet beyaz seramik fayansla donatılmıştır. Opera binasının içinde 5 tane tiyatro salonu bulunmaktadır. Bunlar, 2679 koltuklu Concert Hall (Konser salonu), 1547 koltuklu Opera Theatre (Opera tiyatrosu), 544 koltuklu Drama Theatre, 398 koltuklu Playhouse ve 364 koltuklu Studio Theatre 'dır. Yapının toplam 1000 odası vardır Bunlar içinde 5 tane prova stüdyosu, 60 tane soyunma odası, 4 lokanta, 6 bar ve çok sayıda hatıra dükkânı bulunur. Bina 25.000 kişilik bir şehrin ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik kapasitesine sahiptir. Bu muhteşem yapı bir mimarlık başarısı olmasının yanı sıra UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine eklenmiştir.

Sydney Opera House Avustralya

Son Düzenlenme Cuma, 29 Nisan 2016 08:29
Ece Biliközen

3oda1salon yazarı Ece Biliközen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe