Atatürk’ün İstanbul’daki Gözde Mekanları Özel

  • Okunma 2088 defa
Pandeli Restoran - İstanbul Pandeli Restoran - İstanbul
17 Eki

Herkesin İstanbul’da müdavimi olduğu mekânlar vardır. Bu yazımızda Mustafa Kemal Paşa’nın İstanbul’daki gözde mekânlarından bazılarını sizler için derledik.

1.         1924 Rejans

Rejans kelimesi “zarafet” anlamına geliyor ve adına yakışır şekilde zerafetini koruyor. İstiklal caddesinde 1932'de açılmıştır. Klasik hâline gelen bu mekân, 1950'lere kadar başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Mata Hari, Greta Garbo, Agatha Christie ve İspanya Kralı 4.Alfonso gibi pek çok tanınmış simanın, İstanbul’daki konsolosluk temsilcilerinin, varlıklı azınlıkların ve üst düzey devlet memurlarının müdavimi olduğu Rus Restoranı olarak bilinir. İki numaralı masa Atatürk için sonsuza kadar rezervedir.

rejans1

Rejans aynı zamanda Cumhuriyetimizin ilk yıllarına da tanıklık etmiştir. Kalitesinden ödün vermeden varlığını sürdürmeye devam etmiş bu restoran aslında bir Rus Restorantı olarak bilinir. Ancak zamanla el değiştirmiştir. Ancak günümüzde Rejans'ta hiç Rus bulunmamaktadır.

rejans5

Sunmuş olduğu lezzetlerle nam salan 1924 Rejans, tarihi dokuyu koruyarak oluşturduğu eşsiz mimarisiyle de ziyaretçilerinin gözünü doldurmaya devam ediyor.

rejans3

2.         Vefa Bozacısı

Kış aylarının vazgeçilmez içeceği boza ve dünyanın en meşhur bozacısı Vefa… Vefa Bozacısı 1876 yılında Prizrenli Sadık Ağa tarafından kurulmuş, adını ise kurulmuş olduğu semtten almıştır. Arnavut göçmeni bir Müslüman olan Sadık Ağa’nın açmış olduğu dükkân bilindiği kadarıyla yalnızca boza satmak üzere açılan dünyadaki ilk dükkândı.

vefa4

Başlarda bir imalathane olan yer sonraları günümüzdeki meşhur hâline dönüşmüştür. Mekân tarihi dokusu ve değişmeyen lezzetiyle hâlen varlığını korumakta ve ününü devam ettirmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına onun boza bardağı bir camekân içerisinde ziyaretçilere sergilenmektedir.

vefa1

3.         Pandeli Restoran

Mustafa Kemal’in bir diğer uğrak mekânı ise Pandeli Restoran. Mısır Çarşısı'nın girişinde bulunan ve Türk Mutfağı'nın seçkin lezzetlerinin sunulduğu Pandeli Restoran, 1901 yılında Pandeli Çobanoğlu tarafından kuruldu. Ünü ülke sınırlarını aşan bu mekân tarihi atmosferi ve sunmuş olduğu lezzetlerin yanında Türkiye'nin ilk ‘turizm belgeli restoranı' olmasıyla da bilinmekte.

 pandeli 5

Pandeli yalnızca Mustafa Kemal’in sevdiği bir restoran değil aynı zamanda Celal Bayar, Kraliçe 2. Elizabeth, İspanya Kralı Juan Carlos ve Kraliçe Sofia'yı ağırlamış popüler bir mekân. Ayrıca Audrey Hepburn, John Malkovich, Robert De Niro ,Peter Ustinov, Roman Polanski, Sarah Jessica Parker, Daniel Day Lewis gibi ünlü isimlerin restoranı ziyaret ettikleri ve memnuniyetlerini belirttikleri, Pandeli'nin duvarlarında asılı belgelerle bilinmektedir.

pandeli 4

 

 

Son Düzenlenme Cumartesi, 27 Ekim 2018 16:15
Ece Biliközen

3oda1salon yazarı Ece Biliközen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe