Portland'daki Oyun Temalı Keyifli Ofis

  • Okunma 1997 defa
Portland'daki Oyun Temalı Keyifli Ofis
04 Oca

Airbnb, ev, daire veya oda kiralanabilen bir emlak sitesi. Türkiye'de de oldukça fazla kullanıcısının olduğu Airbnb, Amerika'nın Oregon eyaletine bağlı Portland şehrinde yeni bir ofise taşındı. Çalışan odaklı ofis tasarımlarının revaçta olduğu son yıllarda, oyun temalı ofis akımına Airbnb de yeni ofisiyle katıldı. 200 çalışanın bulunduğu ofiste, çalışanların binayı dilediklerince kullanabilmeleri amaçlanmış.

airbnbnin-portlanddaki-keyifli-ofisi-2

Ofiste genel olarak bireysel ve 12-15'lik gruplar halinde çalışmalar yapıldığı için ortak ve bireysel alanların buna göre planlanması gerektiği tasarımcılar tarafından belirtilirken, toplanma alanlarının klasik bir toplantı odasından ziyade hareket edebilir, bölünebilir ve değişebilir toplanma alanları olarak tasarlandığı belirtiliyor. Nitekim bazı alanlar hareketli platformlar şeklinde tasarlanarak bu platformların ofiste toplantı yapılacak yere rahatlıkla hareket ettirilmesi sağlanmış. Bazı duvarlar ise yeni mekanlar oluşturması için yerinde dönecek, hareket edecek şekilde tasarlanmış.

airbnbnin-portlanddaki-keyifli-ofisi-4

Ofis, aydınlık bir ortamda çalışmayı sevenler için ayrı mekanlar içerirken, daha loş atmosferleri tercih edenler için ise farklı mekanlar içeriyor. Tasarımcılar Aaron Taylor Harvey ve Rachael Yu yaklaşık 1 aylık süren araştırmanın ardından Airbnb ekibinin genel profili doğrultusunda, mobilya seçimlerini vurgulu tasarımlardan yana değil, ahşap ve tuğla gibi doğal malzemelerden yana kullanmış. Yerel mobilya üreticilerinin işbirliğiyle tasarlanan mobilyalar, uzanma, saklı alanlar, üzerine çıkılan platformlar, camekanlı odalar, hızlı kullanımlara imkan veren masalar şeklinde tasarlanmış.

airbnbnin-portlanddaki-keyifli-ofisi-8

Ofisin bir diğer önemli özelliği ise çalışanların istedikleri gibi kullanabildikleri mutfak alanları bulundurması. Böylece çalışanlar istedikleri gibi yiyecek ihtiyaçlarını karşıladıkları gibi bazı çalışanlar mutfakta da çalışabiliyor. Alınan tüm tasarım kararları aslında çalışanların kendilerini evlerinde gibi hissederek, yüksek motivasyon ile çalışmaları için. Bu da çağımızın "plaza" ofislerine yapılan bir eleştri şeklinde algılanabilir. Nihayetinde günlerinin neredeyse yarısını işyerlerinde geçiren çalışanların daha yaratıcı ve zinde olmaları aslında onları kendi evlerindeymiş gibi hissetmelerinden geçiyor.

Kaynak; designboom.com

Eğlenceli Ofisler için Linkimizi Tıklayın...

Son Düzenlenme Pazartesi, 05 Ocak 2015 11:30
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

1 yorum

  • Esin Kurt Bu ofis tasarımlarının buraya da geldiği günleri görecek miyiz? Benim çocuğum sabah 8 akşam 6 bir plazada çalışıyor ve bu yoğun tempoya ne kadar dayanabilir bilemiyorum. Allah bütün evlatlarımıza güç kuvvet versin. Perşembe, 29 Ocak 2015 15:41 yazan Esin Kurt

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe