Ünlü Mimar Frank Gehry'den Sydney'e Yeni İkon

  • Okunma 3050 defa
Frank Gehry Frank Gehry Sidney Teknoloji Üniversitesi
01 Mar

Ünlü mimar Frank Gehry, Sydney’i Opera Binasından sonra yepyeni bir şehir ikonuna kavuşturmaya hazırlanıyor. Hem de opera binasını aratmayacak, farklı bir tasarımla...

Sydney Teknoloji Üniversitesi’nin master planına dahil olarak tasarlanacak, UTS Business School için bir çeşit karma yapı olarak tasarlanacak. Yapının adı Dr.Chau Chak Wing Binası olarak açıklandı. 12 kat olarak tasarlanan bu yapı; içersinde öğrenciler, araştırma görevlileri ve çalışanlar için çalışma, dinlenme, konaklama ve ofisler olacak şekilde planlandı ve çok geniş kamusal açıklıklar projeye dahil edildi. Hatta sadece öğrenciler değil bu bina tüm Sydney için kocaman bir kamusal alan benzetmesi yapılıyor. 150 milyon dolar bütçeye sahip olduğu açıklanan projenin 2014 yılında tamamlanması bekleniyor.

Gerek tasarım kararları gerekse binanın formu ile ilgili pek çok yerde Gehry imzasını görebileceğimiz binayla ilgili olarak Gehry ‘’ tree house’’ yani ağaç ev benzetmesini yapmış.

Gerçekten de dışarıdan baktığımızda gerek gövdesiyle ve gerekse yukarılara çıkıldıkça dağılmış kısımlarıyla ağaç evi hissedebiliyoruz. Tabi ki bunda kullandığı malzemenin de etkisi var. Cepheye tutturulan yine eğik ve farklı büyüklüklerdeki cam pencereler adeta birer yansıtıcı. Kendisiyle ilgili ’Mimarlık benim DNA’m.Bunu durdurmam imkansız’ diyen Gehry tasarımda renkli tuğla ile yapılmış yüzeylerin eğriltilmesiyle adeta yumuşak bir kumaşa dokunabileceğimizi hissediyoruz. Dediğimiz gibi Gehry bu cephe tasarımında kaba bir his elde etmeye çalışmış, bunu da o kendine özgü eğriselliğiyle aslında çok iyi başarmıştır.

Uts master planına dahil olan bu proje ile, hem üniversitenin amacı olan dünya lideri olma hedefi bu ikonik binayla kanıtlanacak, hem de Sydney Opera Binası'ndan sonra Gehry ikonlarına bir yenisinin daha ekleneceği görülüyor.

Son Düzenlenme Cuma, 01 Mart 2013 18:02
Pelin Serin

3oda1salon yazarlarından Pelin Serin İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

2 yorum

  • gizem elleriyle binayı anlattığı fotograf harika. Pazartesi, 04 Mart 2013 14:05 yazan gizem
  • nilüfer projeyi çok beğendim.opera binasından sonra sydneye yakışan bir diğer bina olacak.frank gehry imzası. Cumartesi, 02 Mart 2013 23:16 yazan nilüfer

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

En Çok Okunanlar

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe