Uzak Diyarlara Farklı Gezi Rotalarını Keşfedin - 2

  • Okunma 3034 defa
New Mexico New Mexico
09 Mar

Volkanik dağdan gizemli Machu Picchu'ya, mercan resiflerinden New Mexico'daki balon festivaline dek çeşitlilik gösteren gezi rotası seçkisinin 2. kısmını sunuyoruz.

New Mexico

new-mexicoda-balon-festivali-2

New Mexico, Albuquerque Uluslararası Balon Festivali sırasında ziyaret edilmeli. Her yıl Ekim başında düzenlenen festivalde binlerce renkli sıcak hava balonu gökyüzünde geziyor. Rio Grande nehri boyunca, balona binerek seyahat edebiliyorsunuz. Öte yandan şehir üzerinde de dolaşarak evleri sokakları izlemek mümkün. Gün doğumu ve gün batımı uçuşları da özel olarak gerçekleştiriliyor.

Machu Picchu

machu-picchu-1

Eskiden İnka halkının yaşadığı Machu Picchu gizemli bir gezi merkezi olarak karşımıza çıkıyor. Bu rotada İnkalar'ın yaşadığı yerlere yürüyerek veya trenle ulaşılabiliyor. Absolute Peru isimli tura kayıt olunduğunda Lima, Paracas, Nazca, Arequipa, Colce Kanyon, Titicaca Gölü, Puno, Cuzco, Machu Picchu, İnka Yolu'nu kapsayan 21 günlük bir gezi gerçekleştiriliyor.

machu-picchu-2

Güney Dakota Custer State Park

Güney-Dakota-Custer-State-Park-2

Güney Dakota'nın öne çıkan gezilerinden biri jip ile yapılan bufalo safarisi. Döne döne ilerleyen dağ yollarını aşarak ulaşılan Custer State Park'a yapılan bu gezilerde, araçlar sıklıkla bufaloların yolu geçmesi üzerine trafiğe takılabiliyor. Parkta kamp yaparak geceyi geçirebiliyorsunuz veya parkın sunduğu konaklama evleri de bulunuyor.

Alaska Denali Ulusal Parkı

alaska-denali-ulusal-parki-1

Alaska Trenyolu'nun buraya ulaşımı oldukça kolaylaştırdığı bu rotada Denali Ulusal Parkı gezilebilir. Haziran ile Eylül ayları arasında gidilmesi tavsiye ediliyor. At nalı şeklindeki Horseshoe Gölü ise görülmeye değer bir manzara sunuyor.

alaska-denali-ulusal-parki-3

Avustralya Mercan Resifleri

avustralya-mercan-resifleri-1

Dünyanın en büyük mercan resifleri Avustralya'da bulunuyor. Şnorkelle yüzerek mercan resiffleri görülebiliyor. Özel olarak hazırlanmış bir tur kapsamında Hunter Vadisi'ndeki şaraphanede şarap tadımı ile Yuraygir Ulusal Parkı'nı ve Byron Körfezini ziyaret etmek mümkün. Aborjinler'in yaşam alanlarını gezmek de en önemli deneyimlerden biri olarak kabul ediliyor.

avustralya-mercan-resifleri-2

Son Düzenlenme Pazar, 09 Mart 2014 10:54
Güzin Öztok

3oda1salon yazarı Güzin Öztok İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe