Türkiye’de Gizli Kalmış 6 Cennet

  • Okunma 49960 defa
Selimiye Köyü Selimiye Köyü Marmaris
01 Nis

Henüz tatil planları yapmak için belki erken, fakat The Times’ın belirlediği ülkemizdeki 6 tatil yeri yazın yapacağınız tatil planı için aklınızda olması gereken seçeneklerden. Adeta cennet olan bu 6 tatil yeri; Fethiye’deki Şövalye Adası, Faralya Köyü, Marmaris’in Selimiye ve Söğüt Köyü, Ula’nın Akyaka Köyü, Bodrum’daki Ortakent ve Kaş’taki Bezirgan Köyü.

1.Şövalye Adası, Fethiye

sovalye-adasi-fethiye-1

Tarihte Meğri Adası olarak da anılan Şövalye Adası, Fethiye Körfezini kapatan ince uzun bir ada. Bölgedeki adalar içerisinde tek yerleşim yeri olan bu ada, Türkiye’de hemen hemen hiç bilinmeyen fakat bir kere keşfedenlerin ise gelmekten vazgeçemediği bir yer. Ortaçağda Aziz John’un şövalyelerinin bir müddet bu adada kalmasından dolayı ismi Şövalye Adası olarak değişen ada, sualtı antik kalıntıları, masmavi denizi ve yemyeşil bitki örtüsüyle ziyaretçilerine doğayla iç içe bir tatil garantisi veriyor.

sovalye-adasi-fethiye-2

sovalye-adasi-fethiye-3

2.Faralya Köyü, Fethiye

faralya-koyu-3

Asıl ismi Uzunyurt olan fakat genel olarak Faralya olarak bilinen bu köy, Fethiye ilçesine 25km, Ölüdeniz’e ise 10 km uzaklıktadır. Köyün bulunduğu bölgede tarihi Roma ve Likya kalıntılarına, Kelebekler Vadisi’ne ve birbirinden farklı doğal güzelliklere, manzaralara, bitkilere ulaşmak mümkündür. Köy, doğal güzellikleri, lezzetli yemekleri ve köyde satılan gıda ürünleriyle ünlü.

faralya-koyu-1

faralya-koyu-2

3.Selimiye Köyü, Marmaris

selimiye-koyu-1

Selimiye Köyü, Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı, yoğun yapılaşmadan korunmuş, kapalı koyları ve doğal limanlarıyla bir diğer cennet yöresi. Yat turizminin yoğun olduğu köy, ziyaretçiler için huzurlu bir tatil sunuyor.  Hemen hemen bütün pansiyonlar doğal doku arasında kaybolmuş, geleneksel köy yaşantısını modern bir bakış açısıyla tatilcilere sunan köy, baştan aşağı yenilenmek ve yılın stresinden kurtulmak isteyenler için ideal bir tercih.

selimiye-1

4.Söğüt Köyü, Marmaris

sogut-koyu-marmaris-3

Söğüt Köyü, tıpkı Selimiye Köyü gibi turizmin yoğun ve curcunalı trafiğinden uzakta kalmış, fakat kendi içerisinde canlı ve yaşayan bir köy sunan tatil yöresi. Tarihi tapınak ve  tiyatro yapılarıyla, bölgeye özgü basamaklı piramit mezarları köye özgü tarihi güzelliklerden.  Bu yörede tatilcileri çeken hakim iki renk var sadece; mavi ve yeşil.

sogut-koyu-marmaris-2

5.Akyaka, Ula/Muğla

azmak-mugla-1

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı olan Akyaka, antik çağlardan beri üzerinde yerleşim olduğuna inanılan, yakın yıllara kadar gözlerden uzak kalmış, küçük bir balıkçı köyü. İlkbaharda değişik kuş türlerinin geldiği Gökova Ovası ile ilgi gören Akyaka, su samurlarıyla ünlü Kadın Azmağı, yamaç paraçütçülüğü köye tatilcileri çeken özelliklerden.

azmak-mugla-2

6.Bezirgan Köyü, Kaş

bezirgan-koyu-3

Bilinen 250 yıllık bir geçmişe sahip olan Bezirgan Köyü, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı bir köy. İskoçyalı Polin Şalvarlı isimli birinin de 11 yıldır bu köyde yaşadığı belirtiliyor. 1200 nüfuslu Bezirgan Köyü, özellikle bahar aylarında taze havası ve yeşillikleriyle yürüyüş yapmak, için ideal bir tatil yeri.

bezirgan-koyu-1

Son Düzenlenme Salı, 14 Haziran 2016 05:07
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Seyahat

Seyahat etmek bence en büyük keyiflerden biri. Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerle yüzleşmek bizi inanılmaz biçimde zenginleştiriyor. Aslında seyahat deyince herkesin beklentisi farklı . Kimisi deniz kenarını tercih ediyor, kimisi ise karlı dağları. Festivalleri takip edenler, medeniyetten uzaklaşamayanlar, macera arayanlar, huzur isteyenler ... Butik otelleri araştıranlar, en iyi pansiyonları arayanlar, ucuz olsun temiz olsun diyenler…

3oda1salon sitesini hazırlarken asıl konumuz gayrimenkul ve tasarımdı. İçerik hazırlamaya baslarken seyahat yazılarının bizim konularımızla bir biçimde içiçe geçtiğini farkettim. Tasarıma gönul verenler seyahatlerinde de aynı keyifi aramaktaydı. Ayrıca bu konu benim arastırmaktan, yazmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığım bölüm olacaktı. Eh, hiç fena olmayan bir sıklıkta seyahat etmeyi alışkanlık yapmıştım ve pek de aynı yere gitmiyordum. Böylece sitenin içinde yarattığımız seyahat sayfaları oluşmaya basladı.

Seyahat bölümünde benim ve misafir yazarlarımızın bizzat deneyimlerini, tavsiyelerini, tecrubelerini bulabilirsiniz. Sorular sorabilirsiniz. Yazılarımızın çeşitliliği sizi şaşırtabilir! Miami South Beach'den, Brezilya Sao Paulo'ya, Nassau Adası’ndaki köpekbalığı dalışlarından, Singapur'a, Yunan Adaları’ndan Venedik'e. Ayrıca genç yazarlarımız yenı seyahat trendlerini, egzotik destinasyonları, en güzel festival lokasyonlarını sizler ve bizler için arastırıyor bize yeni ufuklar açıyorlar…

Bizi takip ederek keyifli seyahatlere yelken açmaya ne dersiniz?...

Y.Mimar Bahar Aykaç

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe